Odznaczenia dla pierwszych polskich misjonarzy męczenników

Odznaczenia dla pierwszych polskich misjonarzy męczenników

rzym4ma

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej franciszkańskich męczenników z Pariacoto – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Odznaczenie przyznano pośmiertnie za wybitne zasługi w długoletniej działalności misyjnej i charytatywnej oraz za krzewienie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru.

Ordery zostały przekazane 22 czerwca 2023 r. w Bazylice Dwunastu Apostołów, przy Kurii Generalnej Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Rzymie.

Uroczysty dzień rozpoczął się wizytą w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, gdzie z Ambasadorem RP Adamem Kwiatkowskim spotkali się przedstawiciele zakonu franciszkanów – o. Jan Maciejowski OFMConv (wikariusz generalny zakonu), o. Marian Gołąb OFMConv (minister prowincjalny), o. Jan Maria Szewek OFMConv (sekretarz prowincjała, rzecznik prowincji),  o. Dariusz Gaczyński OFMConv (sekretarz ds. animacji misyjnej), br. Jan Hruszowiec OFMConv (Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto), br. Piotr Łopatka OFMConv, br. Mariusz Ułan OFMConv oraz przedstawiciele władz państwowych i przedstawiciele dyplomatyczni – Wojciech Kolarski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Henryk Litwin (Ambasador RP na Białorusi), Sławomir Kowalski (Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą), Barbara Sośnicka (Radca-Minister, Naczelnik Wydziału Polonii i Polaków za Granicą), a także rodzeństwo męczenników z Pariacoto – Andrzej  Strzałkowski (brat o. Zbigniewa), Maria Kozieł i Marek Tomaszek (rodzeństwo o. Michała).

Ambasador RP podziękował gościom za przybycie podkreślając, iż obchodzone uroczystości są wynikiem współpracy wielu instytucji. O. Jan Maciejowski OFMConv, w imieniu zakonu, wyraził wdzięczność za uhonorowanie męczenników Orderem Zasługi RP oraz za obecność i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, iż przeżywany czas jest ważnym wydarzeniem państwowym. Jest to wielkie wydarzenie dla najbliższych, dla wspólnoty zakonnej ale też ważne wydarzenie dla nas wszystkich, dla Polaków, że dzisiaj wspominamy polskich męczenników z Pariacoto, wielkich polskich bohaterów – powiedział minister Wojciech Kolarski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspomniało o przygotowanej wystawie dotyczącej Męczenników z Pariacoto, którą pragnie popularyzować w ambasadach RP na całym świecie. Chcemy aby Oni stanowili pewien wzór dla ludzi młodych, bo to są błogosławieni naszych czasów – dodał Sławomir Kowalski.

Br. Jan Hruszowiec OFMConv podziękował Ministerstwu Spraw Zagranicznych za pomoc w promowaniu kultu męczenników, jednocześnie wyrażając gotowość i chęć dalszej współpracy.

Na zakończenie spotkania głos zabrał o. Marian Gołąb OFMConv, który podziękował zebranym za otwarte serca, włożony wysiłek i zaangażowanie w promowaniu prawdy i chrześcijańskich wartości. Jestem niezwykle wdzięczny Panu Ambasadorowi, Wam Wszystkim Drodzy Państwo, za to, że zauważyliście naszych braci męczenników, ich pracę i że dostrzegliście w nich tych, którzy mogą być ambasadorami Polski w świecie – powiedział prowincjał.

Na uroczystość wręczenia orderów przybyli liczni goście m.in. kard. Mauro Gambetti OFMConv – archibrezbiter Papieskiej Bazyliki św. Piotra w Watykanie oraz wikariusz generalny Państwa Watykańskiego, generał zakonu o. Carlos Alberto Trovarelli OFMConv wraz z definitorium generalnym, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ambasador RP w Watykanie, ambasador RP w Peru Magdalena Śniadecka-Kotarska, ambasadorowie i przedstawiciele dyplomatyczni, prowincjałowie i kustosze zakonu oraz delegaci z 28 krajów świata, s. Berta Hernandez Guerra, chór z Pariacoto, promotor kultu oraz rodzeństwo męczenników.

Wdzięczni Bogu za dar życia oraz posługi naszych braci – błogosławionych Zbigniewa i Michała zawierzamy to szczególne odznaczenie Matce Najświętszej. Głęboko wierzymy, że uznanie szczególnych zasług dla współpracy pomiędzy dwoma narodami, Peru i Polski, przyczyni się do większego kultu błogosławionych Męczenników z Pariacoto, a za ich wstawiennictwem wyproszony zostanie pokój na świecie i ustaną wojny – powiedziała Maria Kozieł, siostra bł. Michała Tomaszka.

Podczas ceremonii przekazania odznaczeń głos zabrał m.in. generał zakonu franciszkanów, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów.

To, że ta dzisiejsza uroczystość odbywa się w Rzymie, miejscu gdzie bije serce kościoła katolickiego i serce zakonu franciszkańskiego jest niezwykle wymownym znakiem – powiedział minister prowincjalny.

O. Marian Gołąb OFMConv stwierdził, że bł. Zbigniew i Michał są obywatelami nie tylko Polski, Peru i „ojczyzny niebieskiej” ale i całego świata. Ich relikwie, jak i owoce działalności są znane w wielu zakątkach świata. Prowincjał wspomniał o dotychczasowych odznaczeniach, którymi uhonorowano Męczenników z Pariacoto oraz wyraził radość z decyzji Pana Prezydenta RP: Jest to dowód na to, że każda kropla krwi, przelana jako wyraz głębokiej wiary w Boga i człowieka, nigdy nie zostaje zapomniana, nie tylko przez Boga, ale i przez naszą ojczyznę.

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości upamiętniającej Męczenników z Pariacoto.

Chór z Pariacoto, założony z inicjatywy bł. Michała, wykonał kilka pieśni przy akompaniamencie regionalnych instrumentów, a swoje świadectwo wygłosiła s. Berta Hernandez Guerra – świadek ostatnich chwil życia bł. Zbigniewa i bł. Michała.

Tuż po wręczeniu odznaczeń miało miejsce otwarcie wystawy „Działalność misjonarzy – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Męczennicy z Pariacoto” przybliżającej sylwetki i pracę misjonarzy męczenników. Wystawa została zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wystawa ukazuje chrześcijańską twarz pomocy rozwojowej świadczonej z głęboką wiarą i przekonaniem aż do ostatecznej ofiary. Wystawa ta wprowadza nas także w niełatwy do zrozumienia problem męczeństwa i teologię krzyża. To męczennicy nam współcześni, młodzi i pełni energii, jednak gotowi do złożenia największej ofiary z wiary i miłości. To niedościgniony wzór doskonałości chrześcijańskiej – powiedział Sławomir Kowalski.

Na zakończenie uroczystości odbyła się Msza św. w intencji kanonizacji męczenników, której przewodniczył kard. Mauro Gambetti OFMConv. Kardynał wpisał się do pamiątkowej księgi i udzielił błogosławieństwa Promotorowi Kultu Męczenników z Pariacoto. Podczas Mszy św. wierni mogli zobaczyć zakrwawione koszule (relikwie I stopnia), które mieli na sobie bł. Zbigniew i bł. Michał w chwili męczeńskiej śmierci.

Rodzeństwo męczenników przekazało otrzymane odznaczenia na ręce prowincjała o. Mariana Gołąba OFMConv jako dar dla muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tych wydarzeń.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla Męczenników z Pariacoto, Rzym, Włochy:

Linki do szczegółowej relacji:

Ordery dla męczenników z Pariacoto – Rzym – 22.06.2023 – Cz. 1 – Ambasada RP – Watykan

Ordery dla męczenników z Pariacoto – 22.06.23 – Cz. 2 Przekazanie orderów – Kuria Generalna – Rzym

Ordery dla męczenników z Pariacoto – Rzym – 22.06.23 Cz. 3 – Msza św. – Bazylika XII Apostołów –Rzym