Słowo O. Janusza Soka CSsR podczas dziękczynienia w Limie

Staje tu przed Wami jako przedstawiciel osób konsekrowanych w Polsce, ale przede wszystkim jako pielgrzym, a więc jeden z Was.

O. Jarosław Zachariasz OFMConv – Prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów:

Niech Pan obdarzy Was swoim pokojem. Chciałem z serca wyrazić wdzięczność ojcu generałowi, za przewodniczenie tej liturgii i wygłoszone do nas słowo. Powtarzam tutaj także słowa wdzięczności pod adresem wszystkich koncelebransów, na czele z księżmi biskupami, którzy pielgrzymują w tym dziękczynieniu za beatyfikację naszych braci. Decyzja Ojca Świętego o wyniesieniu naszych współbraci zapadła w wyjątkowym momencie, zapadła w Roku Życia Konsekrowanego. I w ten sposób stała się darem nie tylko dla naszej wspólnoty franciszkańskiej, ale stała się darem dla całego Kościoła, w sposób szczególny dla wszystkich osób, poświęconych Bogu. Dla wszystkich zakonników, zakonnik, misjonarzy. Dlatego chciałem dzisiaj poprosić o skierowanie do nas krótkiego słowa Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, który także przyjechał tutaj z nami – o. Janusz Sok, Redemptorysta:

O. Janusz Sok CSsR – Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce:

Staje tu przed Wami jako przedstawiciel osób konsekrowanych w Polsce, ale przede wszystkim jako pielgrzym, a więc jeden z Was. Wszyscy czujemy to samo – radość, wdzięczność, głęboką wiarę. Dlaczego nie czujemy złości? Dlaczego nie chcemy odwetu? Spójrzmy na nich. Oni nas tego uczą dzisiaj. Nauczyli się tego od Jezusa. Zrozumieli, że miłość większa jest niż złość , niż nienawiść. Skąd w nich taka wiara? Patrzymy na Was, droga Rodzino. Przez te parę dni byliśmy razem. Bogu za to dziękujemy, że mogliśmy Was poznać, bo oni także od was, wśród was, uczyli się tej wiary. Ale patrzymy też na Was, franciszkanie. W tych dniach szczególnie doświadczamy czegoś, co nazywa się wspólnota i braterstwo. Siła wiary, to siła wspólnoty. Ci błogosławieni spośród was to nie przypadek. Bogu niech będą dzięki za każdego z was. Wyjeżdżamy stąd z mocniejszą wiarą. Złość nas nie pokona. Nienawiść nie jest większa niż miłość. Pokój i Dobro zawsze ostatecznie wygrają.

Lima, parafia Franciszkanów, 7. 12. 2015 r.