POŚWIĘCENIE WITRAŻA KU CZCI MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO W DARŁOWIE

POŚWIĘCENIE WITRAŻA KU CZCI MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO W DARŁOWIE

Witraz-w-Darlowie_www

W kościele franciszkańskim pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie 9 sierpnia 2022 r. odbyło się poświęcenie witraża ku czci błogosławionych męczenników z Pariacoto – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Witraż poświęcił o. Wojciech Kulig OFMConv, prowincjał franciszkanów Prowincji św. Maksymilian Marii Kolbego w Gdańsku.
Fundatorem witraża jest 91-letni Bronisław Ogrodowczyk, który w ten sposób chciał podziękować Bogu za opiekę i szczęśliwe 45 lat pracy na morzu. Autorem projektu jest Marek Wituszyński z Torunia. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych Darłowa.
W czasie Mszy Świętej o. Wojciech Kulig OFMConv mówił o misji franciszkanów w Peru, ich zaangażowaniu w głoszenie Ewangelii najbiedniejszym, ale też w realną konkretną pomoc materialną: „Pomagali potrzebującym, towarzyszyli chorym, w czasie epidemii na kilka miesięcy przed swoją śmiercią zajmowali się zakażonymi, pomagali mieszkańcom wiosek w czasie kryzysu ekonomicznego, budowali studnie, organizowali kursy hodowli zwierząt, uprawy roli.(…) Byli wytrwali w modlitwie i z radością prowadzili życie ubogie i proste”.
W kościele są już od jakiegoś czasu są relikwie I stopnia błogosławionych pierwszych polskich misjonarzy męczenników – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, a teraz, jak zapowiada o. Wiesław Przybysz OFMConv, proboszcz, będą także odbywały się każdego 7 dnia miesiąca comiesięczne modlitwy za wstawiennictwem męczenników z Pariacoto o dar poczęcia potomstwa dla małżeństw, które mają trudności, oraz w intencji dzieci poczętych.
„Bardzo się cieszymy, że powstają takie nadzwyczajne akcje. To kolejny tego typu witraż w Polsce. Trzeba pamiętać, że są to pierwsi polscy męczennicy. (…)Dziś, dają nam naukę wytrwałości i wierności we wszystkim, co się w życiu postanawia. Wtedy jest to źródłem pokoju i naszego życia” – powiedział br. Jan Hruszowiec OFMConv, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto.
Obecnie relikwie I stopnia męczenników z Pariacoto znajdują się już w ponad 500 miejscach na świecie i w Polsce, a od lipca dostępna jest aplikacja mobilna Męczennicy z Pariacoto, którą można pobrać za darmo w sklepie Google Play lub App Store. Pełny spis miejsc, gdzie znajdują się relikwie I stopnia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa oraz dzieł im poświęconych można znaleźć na stronie krucjata.franciszkanie.pl.

Galeria zdjęć z uroczystości poświęcenia witraża w Darłówku jest dostępna na portalu gość.pl