„Oni tutaj są” – dziękczynienie za beatyfikację w Pariacoto

„Oni tutaj są” – dziękczynienie za beatyfikację w Pariacoto

IMG_5094

6 grudnia w Pariacoto parafianie i pielgrzymi dziękowali za niezwykły prezent, który otrzymali  od Pana Boga dzień wcześniej – za beatyfikację franciszkanów – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

W małym miasteczku, gdzie pracowali nasi błogosławieni męczennicy od rana panowała atmosfera wielkiej radości i wdzięczności. Na ulicach Pariacoto widniały wizerunki błogosławionych misjonarzy, a w głośnikach i niektórych radiach samochodowych można było usłyszeć hymn beatyfikacyjny „Testigos de la esperanza” („Świadkowie nadziei”).

O 10:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta dziękczynna, której przewodniczył abp Salvador Piñeiro García-Calderon z  Ayacucho – przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru. Uczestniczyli w niej także biskupi: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupi bp Tadeusz Pieronek, bp Roman Pindel i bp Andrzej Jeż. Z Rzymu przyjechał o. Marco Tasca – Minister Generalny ze swoją radą. Na uroczystość przyjechali także misjonarze z Boliwii, Peru i Paragwaju oraz kapłani z Polski.

Przed mszą świętą miało miejsce otwarcie i poświęcenie nowej kaplicy grobu błogosławionych męczenników, przygotowywanej specjalnie na tę okazję. To właśnie tam zostały przeniesione ciała o. Michała i o. Zbigniewa po dokonanej w październiku ekshumacji.

Podczas mszy pojawiło się wiele akcentów typowo peruwiańskich – przed liturgią słowa tańczące dzieci przyniosły do ołtarza Pismo Święte. Procesję z darami ofiarnymi prowadziła ku ołtarzowi inna grupa tancerzy. W darach ofiarnych prócz hostii i wina przyniesiono m.in obrazy z wizerunkami nowych błogosławionych, baranka, stuły, monstrancję i kielich podarowaną przez rodziny, a także gołębia, który po wypuszczeniu poleciał prosto do kościoła, do miejsca dawnego grobu o. Michała Tomaszka.

W uroczystościach wybrzmiał mocno wyraźnie akcent polski. Oprócz Ojca Prowincjała Jarosława Zachariasza przemawiali obecni na liturgii polscy biskupi na czele z abp Stanisławem Gądeckim. Głos zabrała pani Konsul Ambasady Polskiej w Peru, a także siostra o. Michała Tomaszka, która zapewniła parafian z Pariacoto, że zawsze pozostaną w sercu jej rodziny.

Bezpośrednio po mszy rozpoczął się marsz pokoju i pojednania, w którym udział wzięli wierni oraz parafianie z odległych wiosek obsługiwanych przez błogosławionych męczenników. Pochód zakończył się przejściem przez „bramę miłosierdzia” usytuowaną tuż za mostem, za który wywieziono ojców misjonarzy do miejsca męczeństwa. Wielu pielgrzymów i wiernych udało się do Pueblo Viejo, gdzie znajduje się kapliczka upamiętniająca miejsce śmierci błogosławionych o. Michała i o. Zbigniewa. Wielkim darem była także możliwość modlitwy w nowo otwartej kaplicy przy grobach męczenników.

Dzień dziękczynienia w Pariacoto był kolejnym Bożym darem, otrzymanym zaraz po beatyfikacji naszych męczenników. Mamy nadzieję, że tak, jak powiedział podczas uroczystości o. Jarosław Zachariasz, Prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, to wydarzenie, jakim jest beatyfikacja o. Michała i o. Zbigniewa niczego nie kończy – przeciwnie, jest nowym początkiem na drodze naszego życia, które swój finał będzie miał na mecie w niebie.

Agnieszka Kozłowska