Mija 7 lat od beatyfikacji męczenników z Pariacoto
5 grudnia 2015 r. o godzinie 10 (polskiego czasu o 16.00) na Stadionie Stulecia (Estadio Centenario) w Chimbote rozpoczęła się Msza Święta beatyfikacyjna, w czasie której na ołtarze zostali wyniesieni pierwsi polscy misjonarze męczennicy – bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie, oraz ks. Alessandro Dordi, kapłan diecezjalny
Obecnie mija już 7 lat od tego wydarzenia, a kult błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, męczenników z Pariacoto, rozwija się na całym świecie, o czym świadczy już ponad 500 miejsc, gdzie znajdują się na stałe ich relikwie I stopnia.
Z okazji tej rocznicy prezentujemy w galerii odświeżone i pokolorowane zdjęcia męczenników z Pariacoto. Zdjęcia dotąd czarno-białe nabrały nowego blasku. Koloryzację wykonał Nahuel Fernandez z Argentyny, który prowadzi także Instagram poświęcony męczennikom z Pariacoto w języku hiszpańskim (https://www.instagram.com/beatosmartiresdepariacoto)
Działalność ojców Michała i Zbigniewa w parafii w Pariacoto to ewangelizacyjna, katecheza, sprawowanie sakramentów i docieraniem z nimi do mieszkańców andyjskich wiosek. To także poznawanie kultury i zwyczajów ludzi gór, odpowiadanie na ich potrzeby duchowe, ale też materialne. Region by dotknięty suszą, w wielu miejscowościach brakowało wody, a także żywności. Oprócz pracy duszpasterskiej misjonarze zajmowali się również pomocą charytatywnej, prowadzili punkt żywnościowy, gdzie trafiały dary Caritasu. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu bibliotek. W regionie panowała cholera, dlatego wiele pracy i sił poświęcili na uczenie, jak zapobiegać tej chorobie. Odwiedzali chorych, przewozili ich do szpitala, zdobywali leki. Przygotowali również projekt budowy instalacji wodnej, bo dostęp do czystej wody był wtedy ogromnym problemem miejscowej ludności. Chcieli dać ludziom pić z dobrego źródła – nie tylko w wymiarze materialnym, ale także duchowym. Te działania zawsze szły w parze.
Franciszkanie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso („Świetlisty Szlak”). Bł. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a bł. Zbigniew otrzymał strzał w plecy, a potem w głowę. Bł. Zbigniew Strzałkowski miał wtedy 33 lata, a bł. Michał Tomaszek 31 lat. Zostali pochowani w kościele w Pariacoto i tam spoczywają do dziś – w bocznej kaplicy (ciała przeniesiono do niej z pierwotnych grobów umieszczonych po obu stronach kościoła).
Już w 1996 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny misjonarzy na szczeblu diecezjalnym, a od 2002 r. toczyło się postępowanie kanoniczne w Watykanie. Razem z Polakami na ołtarze został wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, zabity kilkanaście dni później na terenie diecezji Chimbote (należało do niej Pariacoto) także przez terrorystów Świetlistego Szlaku.)
W rocznicę ich beatyfikacji przypominamy treść dekretu beatyfikacyjnego Ojca Świętego Franciszka, odczytanego podczas uroczystej Mszy Świętej beatyfikacyjnej przez kard. Angelo Amato 5 grudnia 2015 w Chimbote (Peru).
„Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa Ángela Francisco Simóna Piorno, ordynariusza Chimbote, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodni Słudzy Boży o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i ks. Aleksander Dordi, kapłan z diecezji Bergamo, od tej pory nazywani byli błogosławionymi, i, a ich święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 9 sierpnia i 25 sierpnia*. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.
Papież Franciszek, Rzym, 30 listopada 2015 r.
*Na terenie Polski wspomnienie liturgiczne bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego przypada 7 czerwca.
VII – rocznica beatyfikacji męczenników z Pariacoto – 05.12.2015 r.
Zapraszamy do obejrzenia galerii odnowionych zdjęć.
bł. Michał Tomaszek
bł. Zbigniew Strzałkowski
Moment odczytania Dekretu Beatyfikacyjnego: