Liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pariacoto

7 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego (Męczenników z Pariacoto). Z tej okazji zapraszamy na Mszę św. z uczczeniem relikwii bł. Męczenników z Pariacoto, a po niej na spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem, franciszkaninem i świadkiem misji i życia błogosławionych.

Bł. Michał i bł. Zbigniew zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w Peru przez terrorystów z ugrupowania: „Świetlisty Szlak” (hiszp. Sendero Luminoso). Franciszkanie pracowali na misji w Pariacoto – małej miejscowości wśród andyjskich gór, a ich parafia obejmowała ok. 70 osad i wiosek, do których można było dotrzeć konno lub pieszo.

Terroryści po zabiciu franciszkanów i wójta Pariacoto, na plecach bł. Zbigniewa Strzałkowskiego zostawili kartkę z napisanym wyrokiem :„Tak giną lizusy imperializmu”. W chwili śmierci bł. Michał Tomaszek miał 31 lata, a bł. Zbigniew Strzałkowski miał 33 lata.

5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru) bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zostali beatyfikowani, wraz z włoskim misjonarzem, ks. Aleksandrem Dordi, także zamordowanym przez terrorystów na terenie diecezji Chimbote (do której należy Pariacoto).
Data wspomnienia liturgicznego - 7 czerwca - to dzień, w którym (w 1986 r.) bł. Michał Tomaszek został wyświęcony na diakona, a bł. Zbigniew Strzałkowski na kapłana.

Zapraszamy na obchody wspomnienia liturgicznego bł. Męczenników z Pariacoto w Bazylice św. Franciszka w Krakowie.

Plan:
6 czerwca 2019 g. 11.00
- spotkanie dla mediów z o. Stanisławem Olbrychtem, franciszkaninem, świadkiem życia i misji bł. Męczenników z Pariacoto. W czasie zamachu na bł. Michała i bł. Zbigniewa o. Stanisław pracował w Boliwii, uczestniczy w pogrzebie Męczenników w Pariacoto. Mimo zagrożenia ze strony terrorystów po zamordowaniu bł. Michała i bł. Zbigniewa, objął po nich parafię w Pariacoto, gdzie pracuje także obecnie.
Miejsce spotkania: Kaplica Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu
Prowadzący: Jan Szewek OFMConv
Wstęp wolny

7 czerwca 2019 g. 19.00
- Msza Święta z homilią o bł. Męczennikach z Pariacoto i uczeniem relikwii bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Po Mszy Świętej spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem OFMConv.

Miejsce: Bazylice św. Franciszka z Asyżu (Msza Święta); Sala bł. Jakuba Strzemię (spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem OFMConv)
Wstęp wolny

 

image_pdfimage_print

Comments are closed.