Kalwaria Pacławska: Wielki Odpust z Matką Boża i Męczennikami z Peru

Kalwaria Pacławska: Wielki Odpust z Matką Boża i Męczennikami z Peru

6_KALWARIA PACŁAWSKA_WWW

Głównymi postaciami tegorocznego Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla obok Matki Bożej Wniebowziętej byli franciszkańscy misjonarze-męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, którzy w tym roku – 5 grudnia – zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Z tej okazji do podkarpackiego Sanktuarium pielgrzymowały ze Śląska i Małopolski rodziny Sług Bożych

Prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz 15 sierpnia 2015 r. dedykował męczennikom z Peru dwa kazania – o północy i w południe.

Podczas pierwszej Mszy św., sprawowanej z nowo wyświęconymi franciszkańskimi prezbiterami, przełożony prowincji przytoczył fragmenty homilii Sługi Bożego Zbigniewa nt. kapłaństwa.

Za męczennikiem podkreślał konieczność w życiu człowieka prowadzenia dialogu z Bogiem i spotykania się z Nim.

Zbigniew i Michał nie staliby się świadkami Jezusa, gdyby nie ten prowadzony przez nich z Bogiem wieloletni dialog. Nie cieszyliby się z kapłaństwa i nie mówiliby o nim, że stało się ich życiem, i nie świadczyliby o potędze i mocy tego kapłaństwa, gdyby tego w podejmowanym z Bogiem dialogu nie odkryli. W każdym razie tego dialogu nie może i w waszym życiu zabraknąć” – przekonywał prowincjał.

Podczas sumy odpustowej o. Jarosław Zachariasz stwierdził, że tylko w perspektywie wniebowzięcia, tylko w perspektywie nieba, a jeszcze wcześniej zmartwychwstania chrystusowego, można mówić w ogóle o jakimś sensie tej ofiary złożonej przez męczenników.

Prowincjał zachęcał wiernych, aby zdecydowanie wchodzili na niebiańską drogę, o której nie wiadomo wprawdzie którędy nas poprowadzi, ale u której końca czeka na pewno obiecane nam wniebowzięcie.

Podczas pięciu dni Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego (11-15 sierpnia) odprawiane były msze pod przewodnictwem biskupów z Przemyśla, Boliwii i Ukrainy, nabożeństwa w kościele i na Dróżkach, procesje oraz koncerty franciszkańskiego zespołu „Fioretti” i kalwaryjskiej orkiestry dętej.

Tegorocznym kaznodzieją odpustowym był gwardian z Taszkientu (Uzbekistan) o. Stanisław Glista, zaś Dróżki poprowadzili: o. Stanisław Rochowiak (Pogrzebu Matki Bożej), o. Mariusz Kozioł (Pana Jezusa) i o. Piotr Dąbek (dla młodzieży).

W tym roku po raz pierwszy pątnicy mogli wracać z Kalwarii do swoich domów nową, asfaltową drogą przez Huwniki.

jms

za: franciszkanie.pl