Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 149 (Parafia pw. Narodzenia NMP w Gaju – Sanktuarium Matki Bożej Gajowskiej)
27 sierpnia 2023 r. w Parafii Narodzenia NMP w Gaju odbyło się uroczyste przekazanie relikwii I stopnia pierwszych polskich misjonarzy męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Relikwie przekazał br. Jan Hruszowiec OFMConv, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto.
Jak podaje historia parafii, w 1277 r. w miejscowości Gaj miało miejsce objawienie Maryi i na pamiątkę tego wydarzenia, w miejscu objawień, wybudowano drewniany kościół, w którym umieszczono obraz Matki Bożej Gajowskiej. To jeden z najstarszych wizerunków maryjnych w Polsce. W XV w. został on przeniesiony do obecnego kościoła. Cudowny obraz łaskami słynący szczególnej czci nabrał w czasach panującej dżumy oraz podczas wojen szwedzkich w latach 50. XVII wieku. Liczne cuda i otrzymane łaski nadal przyciągają wiernych, zwłaszcza w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy 8 września[1].
Ks. Emil Furtak, proboszcz, wyraził wdzięczność za cenny dar relikwii Męczenników z Pariacoto.
Z radością przyjmujemy relikwie błogosławionych Michała i Zbigniewa, jako naszych przewodników duchowych, ufając, że będą za nami orędować i pomagać nam naszą wiarę wyznawać, według niej żyć i z odwagą jej bronić – powiedział proboszcz.
Kilka słów dotyczących bł. Michała Tomaszka wygłosił ks. Ryszard Luber, który był sąsiadem i dobrym znajomym ojca Michała.
Zapraszamy do obejrzenia relacji.
Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 149 (Parafia pw. Narodzenia NMP w Gaju – Sanktuarium Marki Bożej Gajowskiej):
[1] Dokładną historię obrazu i kultu Matki Bożej Gajowskiej można przeczytać tutaj: http://parafiagaj.pl/historia-obrazu-i-kultu-mb-gajowskiej/