Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 141 (Collegio Internazionale „Seraphicum”, Rzym, Włochy)

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 141 (Collegio Internazionale „Seraphicum”, Rzym, Włochy)

Seraphicummale

20 czerwca 2023 r. w Międzynarodowym Kolegium Franciszkańskim „Seraphicum” w Rzymie (Włochy) odbyło się przekazanie relikwii I stopnia pierwszych polskich misjonarzy męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka.

Relikwie na ręce o. Andrzeja Mączki OFMConv, rektora i gwardiana, przekazał o. Marian Gołąb OFMConv, minister prowincjalny.

W związku z tym, iż w tym samym czasie w Rzymie trwa spotkanie wyższych przełożonych zakonu franciszkanów z całego świata, w uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. o. Carlos Alberto Trovarelli OFMConv – minister generalny, o. Jacek Lisowski OFMConv – delegat ministra prowincjalnego w Peru, o. Rafał Dryjański OFMConv – proboszcz i gwardian z Pariacoto, przełożeni i przedstawiciele zakonu, rodzina bł. Zbigniewa i bł. Michała, s. Berta Hernandez Guerra, chór z Pariacoto.

Podczas homilii, którą wygłosił prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv można było usłyszeć, iż Męczennicy, członkowie franciszkańskiej rodziny, urodzili się w Polsce, gdzie dołączyli do krakowskiej prowincji, ukończyli seminarium ale w związku z odkryciem powołania misyjnego zostali wysłani do Peru. Zbigniew i Michał byli w Pariacoto dwa lata i ten krótki czas wystarczył, żeby być z ludźmi, by pasją i ciężką pracą pozyskać ich miłość, zaś ludzie po Ich męczeńskiej śmierci nadal o Nich pamiętają. Miłość może tworzyć przyjaźnie i przyjaciele są tutaj, nawet po 30 latach – powiedział o. Marian Gołąb OFMConv wskazując na grupę gości z Pariacoto.

Prowincjał podkreślił, iż ewangeliczne braterstwo jest warunkiem efektywnej ewangelizacji i na nim opierała się praca misyjna Męczenników. Zbigniew i Michał byli przyjaciółmi, ich relacja była zbudowana na prawdziwym braterstwie, wspierali się wzajemnie, dodawali sobie odwagi w ostatnich chwilach życia, ich krew zmieszała się z ziemią w tym samym miejscu, zostali pochowani wspólnie, ich wizerunki znajdują się na jednym relikwiarzu – dodał o. Marian Gołąb OFMConv.

Ich śmierć nie jest końcem misji, misja trwa nadal, jest kontynuowana. Otrzymujemy wiele świadectw wyjednanych łask za przyczyną męczenników, czego dowodem jest m.in. książka „Razem damy radę. Cuda i łaski za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto”. Ta książka jest świadectwem Ich nieustannej aktywności – zaznaczył minister prowincjalny.

Na koniec uroczystości miało miejsce poświęcenie ikony z wizerunkiem Męczenników z Pariacoto.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 141 (Collegio Internazionale „Seraphicum”, Rzym, Włochy):