Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 231 (Kościół św. Franciszka i Sanktuarium św. Antoniego w Wexford, Irlandia)

W dniach od 10 do 11 maja 2025 r. odbyły się uroczystości wprowadzenia relikwii krwi błogosławionych Zbigniewa i Michała do Kościoła św. Franciszka i Sanktuarium św. Antoniego w Wexford (Irlandia).
W sobotę, 10 maja, relikwie zostały przekazane podczas Mszy św. przy udziale wspólnoty anglojęzycznej. Relikwie na ręce o. Roberta Cojoca OFMConv, gwardiana, przekazali o. Jarosław Zachariasz OFMConv oraz br. Jan Hruszowiec OFMConv. Gwardian podziękował franciszkanom za przybycie i otrzymane relikwie.
„To wielka radość, że mogliśmy otrzymać relikwie męczenników z Pariacoto – bł. Michała i bł. Zbigniewa. Uroczystość miała miejsce w wyjątkowym czasie, zaraz po wyborze nowego Papieża – Leona XIV, który również był misjonarzem w Peru, wiedział o misji ojców i ich męczeństwie” – powiedział gwardian. „Nasza świątynia jest Kościołem pw. św. Franciszka, ale jest tu również Sanktuarium poświęcone św. Antoniemu, a relikwie męczenników z Pariacoto dotarły do nas właśnie z Prowincji św. Antoniego w Krakowie, co bardzo nas cieszy” – podkreślił. Dodał, iż błogosławieni Michał i Zbigniew jako świadkowie franciszkańskiej drogi i życia Ewangelią są wielkim darem dla wspólnoty w Wexford.
Następnego dnia odbyła się uroczysta Msza św. w języku polskim z udziałem Polonii z Wexford i okolic, a także przybyłych gości. Relikwie przekazano na ręce o. Ryszarda Stefaniuka OFMConv, duszpasterza wspólnoty polonijnej w Kościele św. Franciszka.
„Przyjęcie relikwii naszych współbraci, których dobrze znałem, z którymi rozpoczynałem życie zakonne rodzi wielką radość” – powiedział duszpasterz. „Niech obecność tych męczenników doda nam odwagi w wyznawaniu naszej wiary. Oni są patronami tych trudnych czasów” – dodał. Wspomniał, iż ze względu na bliską znajomość z męczennikami uroczystość przekazania relikwii jest dla niego ważnym i wzruszającym wydarzeniem również w wymiarze osobistym. „Ponownie spotkałem Zbyszka – mojego kolegę z nowicjatu, z którym mieszkałem w jednym pokoju. To było przepiękne spotkanie duchowe, wspomnienie naszego nowicjatu, a także duma, że mam kolegów w niebie” – zaznaczył kapłan.
Kościół św. Franciszka w Wexford posiada bogatą historię. Według tradycji pierwsi franciszkanie pojawili się tu w roku 1240. Już 300 lat później, w związku z zerwaniem z Rzymem i rozwiązaniem zakonów w Anglii i następnie w Irlandii, klasztor należący wówczas do franciszkanów obserwantów został zlikwidowany. W 1622 r. złagodzono przepisy i zakonnicy mogli chwilowo odzyskać klasztor do roku 1649, kiedy purytański władca Anglii Oliver Cromwell wraz z wojskiem wkroczył do miasta. Przedstawiciele kleru byli torturowani i mordowani, 7 z nich zginęło w kościele. Gdy wydano dekret wyganiający księży z Irlandii, czterech zakonników z Wexford zostało powieszonych. Dopiero w 1829 r. uchwalono ustawę o emancypacji katolików. Obecny klasztor powstał w 1802 r., a od 2007 r. należy do franciszkanów konwentualnych.
Zapraszamy do obejrzenia relacji.
Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 231 (Kościół św. Franciszka i Sanktuarium św. Antoniego w Wexford, Irlandia):