Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 204 (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej w Skępem)

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 204 (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej w Skępem)

Skępe 29.09.24m

29 września 2024 r. miało miejsce uroczyste przekazanie relikwii I stopnia błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej, Matki Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Skępem. Jest to pierwsze miejsce na świecie, do którego przekazano relikwie krwi męczenników z Pariacoto.

Relikwie na ręce o. Ekspedyta Osiadacza OFM, kustosza sanktuarium i proboszcza, przekazali o. Dariusz Gaczyński OFMConv, Sekretarz ds. Animacji Misyjnej oraz br. Jan Hruszowiec OFMConv, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto.

Proboszcz wyraził wdzięczność za dar relikwii błogosławionych franciszkanów. Zaznaczył, iż relikwie znajdą specjalne miejsce w sanktuarium, aby wierni mieli możliwość ich uczczenia oraz wypraszania potrzebnych darów i łask u Boga, a przede wszystkim wypraszania „męstwa w wierze, którego tak bardzo wszystkim potrzeba”.

Sanktuarium NMP Skępskiej jest pierwszym miejscem na świecie, do którego przekazano relikwie krwi pierwszych polskich misjonarzy męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Dotychczas relikwie I stopnia stanowiły relikwie „ex ossibus” (cząstki kości).

Sanktuarium w Skępem stało się słynne z powodu objawień maryjnych z końca XV w. Były to prywatne objawienia Matki Bożej, przy drodze prowadzącej ze Skępego do Lipna. W ołtarzu głównym znajduje się słynąca łaskami Cudowna Figura Matki Bożej Skępskiej, przedstawiająca młodą kobietę, z rękami złożonymi na piersiach do modlitwy. Koronacja figury odbyła się 18 maja 1755 r. W sanktuarium posługują Ojcowie Bernardyni.

Więcej o sanktuarium: www.bernardyniskepe.com

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 204 (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej w Skępem):