Pieńsk: Uwierzyli Słowu

Siódmy dzień nowenny miesięcy przed beatyfikacją męczenników z Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka  13 września był uroczyście obchodzony w Pieńsku k. Zgorzelca. W tym mieście po święceniach kapłańskich przez dwa lata pracował Sługa Boży Michał i stamtąd wyjechał na misje.

We mszy św. pod przewodnictwem prowincjała franciszkanów z Krakowa uczestniczyli m.in.: siostra o. Michała – Urszula z trojgiem swoich dzieci, mama o. Jarosława Wysoczańskiego, który był przełożonym męczenników w Pariacoto, kapłani z dekanatu, samorządowcy z burmistrzem na czele oraz dyrektor Gimnazjum, które nosi imię o. Tomaszka.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz cytując słowa Chrystusa z niedzielnej Ewangelii, że „jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, ten je zachowa”, krótko spointował: „Dziś przygotowujemy się do uroczystości beatyfikacji, bo Zbigniew i Michał uwierzyli temu Słowu”.

Przy tej okazji przełożony prowincji przypomniał mieszkańcom Pieńska, co 26 lat temu na mszy pożegnalnej, tuż przed wyjazdem do Peru, powiedział im o. Michał.

„Jeśli będzie trzeba dla sprawy Bożej złożyć ofiarę z życia, to nie będę się wahał” – cytował męczennika. „Prosił, abyście się za niego modlili, aby nie przyniósł Wam wstydu” – dodał wyższy przełożony.

[Not a valid template]

O. Zachariasz prosił wiernych, aby tak, jak wtedy, tak i teraz wspierali modlitwą misjonarzy franciszkańskich, czy to pracujących w Ameryce Południowej, czy w Afrycie, czy w Azji. Apelował też o modlitwę za siebie nawzajem, „aby ta grudniowa beatyfikacja stała się w naszym życiu wydarzeniem, wydarzeniem zbawczym, wydarzeniem, które wiąże się ze spotkaniem z Jezusem zmartwychwstałym, żyjącym na wieki”.

Po mszy św. prowincjał wraz z burmistrzem i dyrektorem szkoły złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą pracę w tym kościele Sługi Bożego i odmówili wraz z wiernymi modlitwę dziękczynną za przyszłych błogosławionych.

Mieszkańcy Pieńska dodatkowo przygotowywać się będą do beatyfikacji poprzez udział w misjach parafialnych, które rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Kolejny, 8. dzień nowenny-miesięcy zaplanowany jest na 13 października w Rychwałdzie k. Żywca, na zakończenie tegorocznych nabożeństw fatimskich.

jms/red.
za: www.franciszkanie.pl

image_pdfimage_print

Comments are closed.