Życia nie można zmarnować…

9 sierpnia 2021 r. mija 30 lat od śmierci błogosławionych pierwszych polskich misjonarzy męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Misjonarze zostali zamordowani przez terrorystów komunistycznych z ugrupowania „Świetlisty Szlak” niedaleko miasteczka Pariacoto, w którym pracowali w Peru. Dziś możemy zobaczyć realia ich pracy i życia dzięki udostępnieniu na platformie vod.tvp.pl filmów dokumentalnych i programów, jakie powstały w latach 2001 – 2021. Jest wśród nich także program dla dzieci „Ziarno” w całości dedykowany Męczennikom z Pariacoto.

„Z pokojem i dobrem”
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Mączka.
Data premiery, kraj produkcji: Polska 2001 r.
Czas trwania filmu: 25 minut.

Film ukazuje działalność polskich franciszkanów w peruwiańskim miasteczku Pariacoto, w którym męczeńską śmierć poniosło w 1991 roku dwóch polskich zakonników: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.
Pariacoto to piękne miasteczko położone u stóp Andów. W 1989 r. polscy franciszkanie – Zbigniew Strzałkowski, Michał Tomaszek i Radosław Wysoczański – założyli tam misję i rozpoczęli działalność ewangelizacyjną.
Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku w Peru funkcjonowała organizacja terrorystyczna „Świetlisty Szlak” postulująca wszczęcie rewolucji komunistycznej. Wskutek jej działań życie straciły tysiące Peruwiańczyków. Na celowniku „Świetlistego Szlaku” jako jeden z kluczowych wrogów znajdował się Kościół katolicki.
9 sierpnia 1991 roku grupa terrorystów z tej organizacji przybyła do Pariacoto. Po wieczornej Mszy Świętej zbrodniarze weszli do klasztoru, związali oo. Strzałkowskiego i Tomaszka, a następnie wywieźli z terenu misji. Po drodze terroryści podpalili jeszcze drewniany most, który łączył osadę z cywilizacją, po czym udali się do miejsca zwanego Pueblo Viejo. Tam strzałami w tył głowy zabili misjonarzy.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj: „Z pokojem i dobrem”

„Na peruwiańskiej ziemi” 
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Mączka.
Data premiery, kraj produkcji: Polska 2001 r.
Czas trwania filmu: 17 minut.

Dokument w reżyserii Aleksandry Mączki prezentuje codzienne życie polskich misjonarzy w Peru. Wraz z autorką filmu przeniesiemy się do andyjskich miejscowości Chimbote i Pariacoto.
W 1970 roku silne trzęsienie ziemi w ciągu kilkunastu sekund zamieniło kościół w peruwiańskim Chimbote w wielkie rumowisko. Po kilkunastu latach od tej tragedii miejscowy biskup i parafianie poprosili, aby ich parafią zaopiekowali się polscy franciszkanie z nieodległego Pariacoto. To właśnie tam na przełomie lat 80. i 90. swoją posługę sprawowali polscy męczennicy – oo. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Reportaż prezentuje losy polskich misjonarzy w Chimbote oraz prowadzoną przez nich działalność duszpasterską, edukacyjną i charytatywną.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj: „Na peruwiańskiej ziemi”

 

„Życia nie można zmarnować”
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Tadej.
Data premiery, kraj produkcji: Polska 2015 r.
Czas trwania filmu: 55 minut.

Film dokumentalny „Życia nie można zmarnować” jest opowieścią o dwóch polskich zakonnikach zamordowanych w Peru w 1991 r. To Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie konwentualni, którzy w momencie zabójstwa mieli 31 i 33 lata. Film jest opowieścią o ich życiu i działalności. Został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce.
Ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji „Świetlisty Szlak”. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. i są pierwszymi polskimi misjonarzami męczennikami.
W filmie widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników, siostry zakonnej Berty Hernandez, a także emerytowanego biskupa, który zaprosił polskich zakonników – Luisa Bambarena, mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z nieżyjącą już mamą bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, która od wielu lat nie chciała się wypowiadać na temat tych dramatycznych wydarzeń.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj: „Życia nie można zmarnować”

 

Coś dla Ciebie z dnia 09.01.2021

Program zawiera reportaże:
1. Super ciepłe czapki dla potrzebujących w Afganistanie dzieci. O tragicznej sytuacji afgańskich dzieci poinformowali Fundację Redemptoris Missio polscy żołnierze, którzy pełnią tam misję stabilizacyjną. Od ponad jedenastu lat polskie wojsko zawozi do Afganistanu pomoc humanitarną z Fundacji Redemptoris Missio. Większą część tej pomocy stanowią ciepłe, dziergane ręcznie przez kluby Włóczkersów ubrania.
2. Prawdziwi święci z sąsiedztwa ojcowie z Pariacoto w peruwiańskich Andach. Niemal 30 lat temu świat obiegła tragiczna informacja o zamordowaniu w Peru dwóch młodych polskich misjonarzy franciszkańskich. 5 lat temu ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka beatyfikowano. Kim byli ci prawdziwi święci z sąsiedztwa, którzy stali się współczesnymi patronami walki z terroryzmem? Wspominając osobę świętego Jana Pawła II przypomnimy ważne słowa papieża Polaka.
3. Franciszkanin o. Jan Maria Szewek, jak co tydzień odpowie na listy od Państwa.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj: Coś dla Ciebie z dnia 09.01.2021

 

„Ziarno- Polscy męczennicy z Peru”
Gościem odcinka jest zespół Los Companieros. Dzieci rozmawiają o Peru w Ameryce Południowej, gdzie w wysokich Andach mieszkali przed wiekami Indianie nazywani Inkami. W Peru, w miejscowości Pariacoto, pracowali i zginęli śmiercią męczeńską 9 sierpnia 1991 r. dwaj franciszkańscy misjonarze – ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek. Papież Franciszek ogłosił ich błogosławionymi 5 grudnia 2015 r.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj: „Ziarno- Polscy męczennicy z Peru”

Opisy filmów i programów są zaczerpnięte z: vod.tvp.pl

Comments are closed.