Z Boliwii przez Kraków do Paragwaju

Ojciec Marek Dubanik OFMConv, kolega Męczenników z Pariacoto, z którym wielokrotnie rozmawialiśmy o bł. Michale Tomaszku i bł. Zbigniewie Strzałkowskim, w poniedziałek 14 czerwca 2021 r. wyleciał do Paragwaju. W sobotę w Prowincjałacie Franciszkanów w Krakowie został uroczyście posłany na misje przez ministra prowincjalnego. O. Marek zachował swój krzyż misyjny z 1989 r., z czasów, gdy wyruszał do pracy misyjnej w Boliwii.

Misjonarz dzielił się swoimi wspomnieniami o Męczennikach 7 czerwca, w czasie obchodów wspomnienia liturgicznego błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniew strzałkowskiego w Krakowie, a także w czasie XVIII Memoriału Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego, jaki 6 czerwca 2021 odbył się w Zawadzie, rodzinnej miejscowości błogosławionego.

Ojciec Marian Gołąb OFMConv, prowincjał,  powiedział w czasie posłania misjonarza: „Drogi bracie, Bóg wybrał cię, abyś szedł i owoc przynosił, i aby owoc twój trwał. Idź więc i głoś Ewangelię wszelkiemu stworzeniu na wzór apostołów i Świętego Ojca Franciszka oraz jego świętych braci, którzy szli przez świat głosząc Ewangelię i czyniąc Pokój i Dobro(...) Dziś dziękujemy Bogu, że o. Marek na nowo usłyszał w swym sercu Boże wezwanie, aby powrócić na misje. Dziękujemy Ci za taką wrażliwość na Boży głos. Dziękujemy Ci za pozytywną odpowiedź na natchnienia Ducha Świętego, za odwagę, bo to przecież już nie te lata, nie te siły, co kiedyś. Dziękujemy Ci za to, że masz odwagę powiedzieć Bogu: ‘Oto jestem, Panie, poślij mnie. Tak długo jak będę mógł, chce pracować na misjach’. Dziękujemy Ci za Twoją wcześniejszą 30-letnią posługę w Boliwii” – dziękował wyższy przełożony. „Modlimy się, aby Bóg Cię prowadził i strzegł, aby Cię chronił, dodawał siły i pozwalał Ci tak długo pracować, jak to tylko będzie możliwe. Życzymy Ci, aby Bóg Ci wynagrodził za Twoją otwartość” – winszował prowincjał.

O. Marek powiedział zgromadzonym w kaplicy braciom, że z radością przyjmuje to posłanie, bo czuje w sercu, że Bóg go wzywa do kontynuowania pracy misyjnej w Ameryce Południowej. „Tak się opatrznościowo złożyło, że w moim posłaniu uczestniczy przebywający w Polsce kustosz boliwijski o. Carlos Catalán” – zauważył misjonarz.

Tekst za: Jan Maria Szewek OFMConv, „Posłany na nowo”, franciszkanie.pl
Fot.: franciszkanie.pl

Comments are closed.