Uczyń nas narzędziami Twojego pokoju – Ściana Męczenników w Blickweiler

29 maja 2021 r. w Kościele pw. Św. Barbary w Blickweiler (podlegający pod Parafię św. Franciszka z Asyżu w Blieskastel) odbyła się uroczystość odsłonięcia ściany ku czci bł. Męczenników z Pariacoto. Ściana znajduje się w tylnej części kościoła. Na ścianie umieszczono wizerunek Męczenników z Pariacoto, obok niego stoi także duży krzyż z napisami – na zwór krzyża z Pariacoto – „Paz y Bien (Pokój i Dobro) Miguel Zbigniew (Michał i Zbigniew)”, a u jego podstawy płonie znicz oraz świecznik z wieloma świecami.

O. Hieronim Jopek OFMConv, tamtejszy proboszcz, wyjaśnił, że franciszkanie pracujący w parafii wraz z wiernymi w ten sposób chcieli uczcić przypadającą w bieżącym 2021 roku 30. Rocznicę Śmierci bł. Męczenników z Pariacoto: „Świętujemy wielkie wydarzenie, mianowicie 30 lat od śmierci męczeńskiej naszych współbraci, bł. Michała i bł. Zbigniewa. Piękna ściana powstała w tym kościele, przy krzyżu, która otoczona jest świeczkami i płomieniem, który ma płonąć tutaj jako płomień pokoju. Ma on przypominać o tym, że to właśnie ci dwaj misjonarze byli misjonarzami pokoju. Oni modlą się o to, żeby świat był wyzwolony z terroryzmu, wyzwolony po to, żeby żyć w pokoju. Ta ściana będzie u nas w parafii, ale też dla całego regionu, wielką pamiątką tego, co Bóg nam dał w to 30-lecie śmierci męczeńskiej naszych współbraci”. Franciszkanin zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy przy tej ścianie, ale też świętowania.

W kościele św. Barbary znajduje się też najstarszy w regionie dzwon – nie jest on na dzwonnicy, ale wewnątrz świątyni. Dzwon został przed dwoma laty poświęcony bł. Michałowi Tomaszkowi i bł. Zbigniewowi Strzałkowskiemu. 7 uderzeń w dzwon symbolizuje 7 kontynentów, a jego bicie jest w intencji pokoju. Wierni z Blickweiler modlą się za wstawiennictwem błogosławionych Michała i Zbigniewa słowami nawiązującymi do tradycyjnej franciszkańskiej modlitwy: „Daj nam Panie pokój i uczyń nas narzędziami Twojego pokoju”.

Link do filmu z odsłonięcia Ściany Męczenników z Pariacoto w Blickweiler:

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 37 - NIEMCY – BLICKWEILER 29.05.21

image_pdfimage_print

Comments are closed.