Szkoła Podstawowa w Łoponiu imienia o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego

10 listopada 2021 r. w Łoponiu odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich imienia Błogosławionych Franciszkanów – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Honorowy patronat nad uroczystością objęła Marta Malec-Lech - członek zarządu województwa małopolskiego, a patronat medialny Gość Niedzielny i Rycerzyk Niepokalanej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w kaplicy w Łoponiu. W nabożeństwie wzięli także udział franciszkanie z krakowskiej Prowincji Franciszkanów św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię – o. prof. dr hab. Zdzisław Gogola, o. Mariusz Kozioł, wikariusz prowincji i br. Jan Hruszowiec, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto. Wśród gości byli również bracia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, który pochodził z Zawady k. Tarnowa – Bogdan i Andrzej Strzałkowscy.

Po Mszy Świętej odczytano akt nadania imienia szkole, a rodzice zaprezentowali sztandar szkoły i przekazali go społeczności szkoły. Przekazano także obraz Męczenników z Pariacoto dla społeczności szkoły, a uczniowie odśpiewali hymn szkoły, który mówi o męczeństwie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Po Mszy Świętej uroczysty pochód przeszedł do siedziby Szkoły Podstawowej w Łoponiu, gdzie miały miejsce przemówienia dyrektora szkoły oraz zaproszonych gości oraz występ grupy teatralnej tworzonej przez uczniów szkoły. Dyrektor szkoły w imieniu społeczności szkolnej zadeklarował: „Chcemy aby przesłaniem i wzorem dla naszej społeczności były słowa umieszczone na płycie nagrobnej Męczenników: 'Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju, aż do męczeństwa'”.

Szkoła katolickiej w Łoponiu swoje początki w 2012 roku, kiedy Samorząd Gminy Wojnicz podjął decyzję o likwidacji szkoły samorządowej. Wówczas nauczyciele pracujący w szkole wraz z rodzicami uczniów skierowali prośbę do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie o założenie i prowadzenie w Łoponiu szkoły katolickiej. Już 1 września 2012 roku powstała Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łoponiu. W styczniu 2013 r. miała miejsce uroczystość inaugurująca działalność dwóch szkół:  Publicznej Szkoły Podstawowej w Łoponiu i Publicznej Szkoły Podstawowej w Milówce.

Galeria zdjęć na Foto Gość

Łopoń - Uroczystość nadania imienia Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Łoponiu (film)

 

 

 

Comments are closed.