Relikwie Męczenników z Pariacoto w postulacie franciszkańskim w Gnieźnie

25 października 2021 r. relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto zostały przekazane do kaplicy postulatu franciszkanów konwentualnych w Gnieźnie, jaki znajduje się przy Klasztorze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W uroczystości uczestniczyli bracia postulanci, którzy przez okres roku będą przygotowywać się do kolejnego etapu formacji zakonnej, czyli nowicjatu. Postulat to czas poznawania życia zakonnego, przyglądania się mu, rozpoznawania drogi powołania i przygotowanie do kolejnego etapu formacji zakonnej. Postulanci mają na tej drodze wdrażania w życie zakonne swojego przewodnika – obecnie jest nim o. Piotr Okrój OFMConv. Bł. Michał i bł. Zbigniew w czasie pracy misyjnej w Pariacoto także byli odpowiedzialni za postulat – w chwili aresztowania postulanci byli ukryci w kaplicy klasztornej i cudem nie zostali aresztowani. Terroryści domagali się, aby postulanci także stawili się wraz z ojcami, ale błogosławieni Michał i Zbigniew twardo odmówili, mówiąc, że tylko oni dwaj są kapłanami, a postulanci to kandydaci. Gdy mimo to terroryści nalegali, bł. Zbigniew powiedział zdecydowanie: „Zabierzcie mnie, a ich zostawcie”.
Relikwie na ręce o. Potrą przekazał o. Jarosław Zachariasz OFMConv. W homilii o. Jarosław nawiązując do ofiary miłości – ofiary z życia, jaką złożyli Męczennicy z Pariacoto, życzył postulantom, aby uczyli się od błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego tego, że jest Ktoś, kto jest ode mnie samego ważniejszy: „Nauczcie się jak św. Maksymilian, jak i błogosławieni Zbyszek i Michał mówić wobec siebie, patrząc na współbrata – Ty jesteś ważniejszy ode mnie”. O. Jarosław zauważył też, że zarówno Michał jak i Zbigniew już wstępując do zakonu, wiedzieli czego chcą, mieli plan na swoje życie. Nie zakładali, że „pobędą chwilę w zakonie, a jak im się nie spodoba, to pójdą gdzieś indziej. Oni mieli plan, aby zostać franciszkaninem, wiedzieli kim chcą być i robili wszystko, aby to zrealizować”.
Relikwie I stopnia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego są obecne już na stałe w kaplicy postulatu w Gnieźnie.
Powierzajmy na modlitwie braci postulantów, aby Bóg za wstawiennictwem Męczenników, prowadził ich swoją drogą. Relację z uroczystości przekazania relikwii oraz homilia o. Jarosława Zachariasza OFMConv jest dostępna w 62 odcinku Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 62 (25.10.2021, Gniezno - Postulat Franciszkanów)

Comments are closed.