Relikwie Męczenników z Pariacoto w kolejnej parafii w Łomży

31 października 2021 r. w Parafii pw. Bożego Ciała w Łomży, na zakończenie Tygodnia Misyjnego, miała miejsce uroczystość przekazania relikwii I stopnia błogosławionych franciszkanów – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Relikwie na Mszy Świętej o godz. 10.00 przyjął z rąk o. Jarosława Zachariasza OFMConv proboszcz parafii ks. Radosław Kubeł.

Po uczczeniu relikwii ks. Radosław powiedział do wiernych zgromadzonych w kościele: „Dzisiaj jest nam potrzebne ich świadectwo. Może nie będziemy doświadczać męczeństwa, ale każdy dzień naszego życia to nic innego, jak zaproszenie do tego, aby na krzyżu składać wszystkie chwilę i wszystkie wydarzenia naszego życia.(…) Niech nowi męczennicy w naszej parafii będą dla nas przykładem, inspiracją i naszymi opiekunami”. W parafii relikwie Męczenników z Pariacoto są obecne w dwóch miejscach: w ołtarzu oraz w relikwiarzu do kultu publicznego.

O. Jarosław Zachariasz przekazując relikwie nawiązał do tego, dlaczego relikwie Męczenników z Pariacoto zostaną także umieszczone w ołtarzu. Przypomniał zgromadzonym, że „W starożytnym Kościele Eucharystię sprawowano na grobach Męczenników , a najstarsze kościoły budowane były poza granicami miast”. Ojciec Jarosław mówił, że działo się tak dlatego, że pierwsi chrześcijanie wiedzieli, że to „Męczennicy uczą nas przeżywania Eucharystii. W ich życiu dokonało się to, o czym uczył Jezus – składanie ofiary z życia i otwieranie się na życie wieczne”.
31 października w parafii odbyła się także Noc Wszystkich Świętych, w czasie której można było wysłucha konferencji o świętych i błogosławionych, uczestniczyć we Mszy Świętej, adoracji i modlitwie uwielbienia.

Już wcześniej, 6 maja 2018 r. relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto zostały także przekazane do Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łomży. W tej parafii znajduje się specjalna kaplica z relikwiami, a wśród nich „Skarb parafii” czyli relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajdują się tam także relikwie wieli świętych i błogosławionych, w tym także o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a wierni mają możliwość modlenia się przed tymi relikwiami i skorzystania z obrazków z modlitwą do każdego świętego i błogosławionego osobno.

Relację z uroczystości przekazania relikwii I stopnia do parafii pw. Bożego Ciała w Łomży można zobaczyć w 63 odcinku Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 63 (31.10.2021, Łomża)

Comments are closed.