Piąte urodziny Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem

5 maja 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej uroczyście zainaugurowano nowe dzieło modlitewne jakim jest Krucjata Różańcowa w Obronie przed Terroryzmem. W chwili inauguracji minęło 5 miesięcy od beatyfikacji franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy stali się patronami tego dzieła. W uroczystościach uczestniczyło ponad 130 braci oraz wielu wiernych świeckich. Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów z ugrupowania Świetlisty Szlak w peruwiańskim Pariacoto. W 2021 roku świętujemy więc nie tylko pięciolecie istnienia Krucjaty, ale także 30 - lecie śmierci błogosławionych Męczenników z Pariacoto.

Różańce z relikwiami
Chociaż Krucjatę uroczyście zainaugurował o. Marian Gołąb, prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, a sami franciszkanie licznie się w nią włączyli, to sam pomysł zrodził się w sercach wiernych świeckich mieszkających w Belgii. Po zamachach terrorystycznych, jakie wstrząsnęły Belgią, Francją i innymi krajami Europy, grupa wiernych zaczęła się modlić różańcem w intencji pokoju i oddalenia groźby terroryzmu. Męczennicy z Pariacoto zginęli z rąk terrorystów, ale – wg relacji naocznych świadków tych wydarzeń – do końca zachowywali pokój serca, odwagę, ufali Bogu i nie dali się zastraszyć terrorystom. Mimo świadomości istniejącego zagrożenia, nie opuścili placówki misyjnej i powierzonych sobie ludzi. Odwaga Męczenników z Pariacoto zainspirowała ludzi tworzących nowe grupy różańcowe, którzy odczytali ją jako wskazówkę, by to właśnie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego obrać za orędowników na trudne czasy terroryzmu i niepokoju, aby za ich wstawiennictwem prosić Boga o pokój i ochronę przed zamachami. Odpowiedzią franciszkanów na potrzeby wiernych było przygotowanie różańców w relikwiami II stopnia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego (są to cząstki ich ubrań umieszczone w łączniku różańca).

O co chodzi w Krucjacie?
Każdy może zostać uczestnikiem Krucjaty i nie wymaga to jakich specjalnych obrzędów i przygotowań. Krucjata bowiem jest dziełem duchowym, modlitewnym, a jej uczestnik jest zobowiązany jedynie do modlitwy różańcowej. Nie musi jednak odmawiać specjalnie jakiejś części różańca – wystarczy, że do już praktykowanej modlitwy różańcowej dołączy, za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto, intencję o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie ludzkości z grzechu nienawiści, rodzącego podziały między ludźmi i narodami oraz za ludzi zagrożonych różnymi formami terroryzmu.
Członkowie Krucjaty są także zachęcani – w miarę indywidulanych możliwości - do ofiarowanie postu lub uczynków miłosierdzia w intencjach pokoju, ochrony przed terroryzmem i nawiedzania Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie lub innych miejsc kultu błogosławionych Męczenników z Pariacoto. I chociaż dziś wielu z nas nie lubi albo boi się podejmować stałe zobowiązania, to warto przypomnieć, że warto podejmować duchowy wysiłek praktykowania dzieł modlitewnych, do jakich należy Krucjata. Ten sens ma wymiar duchowy, ale tez konkretny – ponieważ stając się ludźmi modlitwy, ludźmi pokoju i dobra – zmieniamy świat wokół siebie. Uczestnicy Krucjaty, którzy zdecydują się przesłać deklarację uczestnictwa (można ją przesłać w formie pisemnej lub mailowej na adres: „Krucjata Różańcowa w Obronie przed Terroryzmem", ul. Hetmana Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków lub krucjata@franciszkanie.pl) otrzymają „Dyplom Uczestnika Krucjaty”. Obecnie oficjalnie już ponad 1600 osób przysłało swoje zgłoszenia, trzeba jednak pamiętać, że poza nimi wielu ludzi modli się o pokój za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto, bez zgłaszania formalnie swojego uczestnictwa w Krucjacie. Szczegółowe informacje dotyczące dzieła oraz lista miejsc, w których znajdują się relikwie pierwszego stopnia błogosławionych Michała i Zbigniewa, można znaleźć na stronie: www.krucjata.franciszkanie.pl.

Film w ośmiu wersjach językowych
W 2019 r. powstał film dokumentalny opowiadający o dziele Krucjaty w Obronie przed Terroryzmem oraz jej patronach, w reżyserii Dariusza Walusiaka. W filmie wykorzystano wiele unikatowych materiałów archiwalnych ukazujących życie Męczenników z Pariacoto, zamieszczono tam także zdjęcia z wizyty Papieża Franciszka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w lipcu 2016 r., rozmowę z s. Bertą Hernández, zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusa, świadka męczeńskiej śmierci franciszkanów oraz rozmowy z ich rodziną, braćmi zakonnymi. Na filmie można też zobaczyć jedne z najcenniejszych relikwii - skrwawione koszule, jakie błogosławieni Michał i Zbigniew mieli na sobie w chwili śmierci. Film jest dostępny na płytach DVD, był emitowany w telewizji słowackiej, a 5 lipca 2021 po raz pierwszy zostanie udostępniony za darmo na kanale promującym kult błogosławionych Męczenników z Pariacoto: www.yotube.com/MichaliZbigniew. Na tym kanale w playliście „Krucjata” będzie można zobaczyć film we wszystkich ośmiu dostępnych wersjach językowych: polskiej, słowackiej, włoskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej i francuskiej.
Wielu ludzi widzi obecnie paląca potrzebę modlitwy w intencji pokoju na świecie. Inicjatorzy Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem zapraszają każdego do podejmowania tego duchowego dzieła za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto.

Film w wersji polskiej:

PL -    KRUCJATA - KRUCJATA RÓŻAŃCOWA W OBRONIE PRZED TERRORYZMEM

 

Filmy w pozostałych 7 wersjach językowych:

EN -    KRUCJATA - ROSARY CRUSADE IN DEFENCEOF TERRORISM

ES -     KRUCJATA - LA CAMPAÑA DEL ROSARIO EN LADEFENSA FRENTE AL TERRORISMO

IT -     KRUCJATA - LA CROCIATA DEL ROSARIO PER LAPROTEZIONE CONTRO IL TERRORISMO

FR -    KRUCJATA - CROISADE DU CHAPELET POUR LAPROTECTION CONTRE LE TERRORISME

RUS - KRUCJATA - МОЛИТВЕННЫЙ ПОХОД ОБИЗБАВЛЕНИИ ОТ ТЕРРОРИЗМА 

D -      KRUCJATA - DIE GEBETSKAMPAGNE ZUM SCHUTZGEGEN TERRORISMUS

SK -    KRUCJATA - RUŽENCOVÁ KRUCIÁTA PROTI TERORIZMU

 

Playlista: KRUCJATA RÓŻAŃCOWA W OBRONIE PRZED TERRORYZMEM

 

image_pdfimage_print

Comments are closed.