Obchody 30. Rocznicy Śmierci błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego w Pariacoto

W dniach 8-9 sierpnia 2021 świętowaliśmy w Pariacoto 30. rocznicę męczeńskiej śmierci naszych braci Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.

Doświadczyliśmy głębokiej wdzięczności i żywej pamięci, jaką mieszkańcy Pariacoto darzą Błogosławionych. Mimo, że nie udało się zorganizować pielgrzymki jak w poprzednich latach, byliśmy zaskoczeni liczbą osób, które przybyły z Chimbote, Limy, Huaraz i innych części Peru, zwłaszcza przedstawicieli wspólnot należących do misji w Pariacoto. Obecni byli również przedstawiciele z Polski: prowincjał franciszkanów Konwentualnych prowincji Krakowskiej Marian Gołąb, sekretarz misji Darek Gaczyński oraz ekipa telewizyjna.
9 sierpnia 2021, w rocznicę męczeńskiej śmierci, rano przy udziale miejscowych władz, miało miejsce podniesienie flag pokoju na trzech wzgórzach okalających Pariacoto – Pampas Grande, Paqueyoc oraz Incumpunta. Podczas tego symbolicznego wydarzenia odmówiono modlitwę św. Franciszka o pokój, a także pobłogosławiono Pariacoto i okolicę. O godzinie 10:00 na placu przed kościołem parafialnym, tradycyjnie, w obecności przedstawicieli administracji państwowej wciągnięto flagi na maszt. Nad głowami zgromadzonych powiała flaga Peru, flaga Pariacoto, flaga Polski, a także – w tym roku po raz pierwszy – flaga pokoju. Podczas tej ceremonii Burmistrz Pariacoto przekazał na ręce o. Mariana Gołąba, Prowincjała, odznaczenia. Tym symbolicznym gestem, w dniu 30. rocznicy męczeństwa bł. Michała i bł. Zbigniewa, społeczność Pariacoto chciała wyrazić wdzięczność za życie i pracę misyjną błogosłwionych.

Pełny tekst relacji o. Bogdana Pławeckiego OFMConv z uroczystości w Pariacoto z okazji 30. Rocznicy Śmierci bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz galerio zdjęć są dostępne tutaj:

misje.franciszkanie.pl

Comments are closed.