Niedziela Męczenników w Prabutach

Parafia pw. Św. Wojciecha w Prabutach obejmuje Konkatedrę pw. św. Wojciecha w Prabutach, Kościół św. Andrzeja Apostoła w Prabutach, Kaplicę Matki Bożej Królowej Polski w Sypanicy oraz Kaplicę w Specjalistycznym Szpitalu w Prabutach. 1 sierpnia 2021 r. w parafii odbyła się Niedziela Męczenników z Pariacoto. Homilię wygłosił o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

W czasie homilii o. Jarosław wspominał czas wyjazdu bł. Michała na misje, warunki pracy misjonarzy i zagrożenie ze strony komunistycznej organizacji „Świetlisty Szlak”, mówił też o męczeństwem franciszkanów: „Dokładnie pamiętam ten dzień, kiedy Michał wyjeżdżał do Peru. Miał dwadzieścia osiem lat, był dwa lata po święceniach. Był do tego wyjazdu entuzjastycznie nastawiony, bo zawsze chciał być misjonarzem i prosił o ten wyjazd. Mi to się też bardzo podobało, byliśmy zaprzyjaźnieni, i podobał mi się też jego szary habit, bo w Polsce nosimy czarne habity, natomiast szary habit to było coś, co było także moim marzeniem, jeszcze jako młody student chciałem być jak on. Zresztą nie tylko dlatego chciałem być jak on. Michał wyjechał do Peru w 1989 r., żeby dołączyć do mieszkających już tam o. Jarosława Wysoczańskiego i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy mieszkali tam już od ponad półtora roku w Pariacoto. W małym miasteczku, położonym powyżej 1000 m n.p.m. na terenie dosyć wysokich And. Swoją działalnością obejmowali teren, który przypomną polskie Podhale (…). Gdy nasi bracia tam przybyli, to terytorium było objęte wielkim nieszczęściem – epidemią cholery. Sprzyjały jej złe warunki higieniczne, brak wody, głód. Oprócz pracy ewangelizacyjnej należało też podjąć prace charytatywną (…). Udało się jakoś opanować tę epidemię, doprowadzić wodę, sprowadzić lekarzy, także w dosyć krótkim czasie nasi bracia zyskali sobie sympatię tamtejszej ludności (…).
9 sierpnia 1991 r. pogróżki ze strony terrorystów wobec misjonarzy się spełniły, do Pariacoto wjechała grupa uzbrojonych terrorystów, aresztowano naszych braci i po krótkim tzw. procesie rozstrzelano ich na przedmieściach Pariacoto (…).
Pamiętam, kiedy papież Franciszek ogłosił decyzję o beatyfikacji naszych męczenników, zapytałem mieszkańców w Pariacoto, czy cieszą się z tej decyzji, a oni odpowiedzieli mi: „Oczywiście, cieszymy się, ale proszę pamiętać, że dla nas oni zawsze byli święci. I tak jak przychodziliśmy do nich za życia prosić o Boga, o chleb, o lekarstwo, tak teraz przychodzimy i modlimy się prosząc o łaski i je dostajemy”.
Bracia i siostry, kiedy Kościół pokazuje nam męczenników, to stara się odpowiedzieć nie na pytanie „kim oni byli?” (…) Kościół nie pyta o ich życie, pokazując nam męczenników. Kościół pyta o Tego, który uzdolnił ich do złożenia ofiary z życia: „Kim jest Jezus Chrystus? Kim jest ten, którego Ojciec posłał i w którego my chcemy wierzyć? (…)”

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Prabut i posłuchania homilii o. Jarosława Zachariasza OFMConv:

Głos z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto – odcinek 46 (Prabuty 01.08.2021 r.)

 

 

 

Comments are closed.