Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 119 (Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard IL, USA)

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 119 (Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard IL, USA)

Odcinek 119

W dniach od 4 do 8 grudnia 2022 r. w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard IL (USA) trwały rekolekcje adwentowe „Z męczennikami z Pariacoto czekamy na Boże Narodzenie”. W rekolekcjach licznie uczestniczyli wierni, także na Roratach odprawianych wcześnie rano i wieczorem było wielu parafian, w tym dzieci i ministrantów.

Rekolekcje głosił o. Dariusz Gaczyński OFMConv, a słowo o męczennikach mówił br. Jan Hruszowiec, przybliżając epizody z ich życia, a także mówiąc o kulcie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego dziś. Ostatni dzień rekolekcji przypadał w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

O Niepokalanej i jej roli w historii zbawienia, a także w naszym życiu mówił o. Dariusz: Ostatni dzień naszych rekolekcji przypada w ten szczególny dzień Niepokalanego Poczęcia. Dobrze wiemy, że jest to szczególny dzień łaski, dzień dziękczynienia, bo to właśnie dzisiaj, kiedy Maryja zostaje poczęta w łonie swojej Matki Anny, w cudowny sposób, jako Niepokalana, zaczyna się tak naprawdę dzieło naszego odkupienia. (…) Dzisiaj zaczyna się to wielkie dzieło wyzwolenia każdego z nas z kajdan piekła, szatana, a z drugiej strony zostaje nam udzielona łaska zbawienia.

Stąd też tak ważny dzień, aby Bogu dziękować, zwłaszcza Matce Bożej za jej fiat. Św. Bernard, doktor Kościoła, mówił, że w tym dialogu anioła z Maryją, kiedy ją pozdrowił, oczekując na odpowiedź Maryi nastała wielka cisza. Całe niebo, wszyscy aniołowie, zastępy aniołów, trwały w zawieszeniu, oczekują co powie Maryja. I dzięki Bogu odpowiedziała „fiat. Niech mi się stanie według Twego słowa”.

Rekolekcjonista podkreślał też, że modlitwa „Zdrowaś Mario…” ma wielką moc: „Dalej mówi św. Bernard: „Kto chce mieć owoc życia – Jezusa Chrystusa, powinien mieć drzewo życia, którym jest Maryja. (…) „Zdrowaś Mario” odmawiane dobrze, czyli uważnie, z nabożeństwem i pokorą, zmusza szatana do ucieczki. Jest młotem, który go miażdży. (…) Zawsze, kiedy wypowiadamy te słowa „Ave Maryia…”, przypominamy mu jego klęskę. Stąd też te słowa wypowiadane z nabożeństwem i pokorą są młotem, który go miażdży. I tutaj zmierzamy do potężnej modlitwy jaką mamy, jaką jest różaniec święty. I tuja już nie ojcowie kościoła czy święci, ale sama Matka Boża w Lourdes czy Fatimie, ze łzami w oczach prosi: „dzieci, odmawiajcie różaniec. Dlatego kochani czas Adwentu, oczekiwania na przyjście Zbawiciela, jest dobrym momentem, aby sobie w głowie to wszystko poukładać, zgiąć kolana i pokornie Maryję prosić z różańcem w ręku o światło, opiekę, prowadzenie. Aby wykorzystać ten czas, jaki mamy, tylko i wyłącznie po to, żeby siebie zbawić”.

Relację z rekolekcji adwentowych głoszonych przez franciszkanów w Lombard IL, z Rorat odprawianych w tej parafii, a także z uroczystego złożenia przez niektórych parafian Aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi i odnowienia tego aktu dokonanego 8 grudnia oraz wykonania Akatystu ku czci Bogarodzicy można zobaczyć w 119 odcinku Głosu z Biura Kultu Męczenników z Pariacoto.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 119 (Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard IL, USA, 04-08.12.2022)