Co to znaczy pojednać się z drugim? 24 marca Dzień Misjonarzy Męczenników

24 marca obchodzimy w Kościele Katolickim Dzień Misjonarzy Męczenników. Są nimi święci i błogosławieni, ale też ci, których imion nawet czasami nie znamy, a którzy oddali życie z powodu wiary w Chrystusa, głosząc Ewangelię. Dziś szczególnie, za wstawiennictwem pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy męczenników – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, otaczajmy modlitwą wszystkich misjonarzy posługujących w wielu krajach świata, a zwłaszcza tych, którzy pełnią misję na ogarniętej wojną Ukrainie. Poniżej zamieszczamy też fragment homilii wielkopostnej napisanej przez bł. Michała Tomaszka.

Okres Wielkiego Postu jest okresem refleksji nad swoim życiem. Pan Bóg w tym czasie żąda od nas ofiary. Ofiara ta wówczas miła będzie Bogu, gdy będziemy starali się pojednać z biednymi ludźmi, a to będzie tylko wtedy możliwe, gdy będziemy gotowi dzielić się z nimi tym, co mamy.
Pojednać się, to znaczy zdobyć się na przeproszenie drugiego, jeśli wyrządziło mu się krzywdę.
Pojednać się ma również głębsze znaczenie, to znaczy zastanowić się nad sobą, czy ktoś z naszych braci, naszych sióstr nie ma coś przeciwko nam?
Pewien człowiek był częściowo sparaliżowany, nie mógł wcale unieść nóg, by przejść przez próg. Jego małżonka poleciła pousuwać wszystkie progi w mieszkaniu, w ścianach kazała umocować uchwyty, aby w ten sposób chory mógł się poruszać przynajmniej po swoim mieszkaniu. Czy nie jesteśmy czasem takimi progami, o które muszą potykać się nasi współmieszkańcy. Każdy z nas ma oczywiście swoje kąty i kanty, ale ile jest takich stopni, o które muszą się inni potykać, a które można usunąć przy odrobinie dobrej woli ze swojego życia i postępowania. Ze wzrokiem utkwionym w krzyżu stojącym na szczycie mamy iść, aby zasłużyć na określenie Proroka Jeremiasza: „Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu i jest jego nadzieją” (Jr 17,7)
Bł. Michał Tomaszek, fragment Homilii na czwartek II tygodnia Wielkiego Postu

Podpis zdjęcia napisany na odwrocie przez bł. Michała Tomaszka:
1991 r., luty na plaży w Tortugach. Już na ziemi peruwiańskiej. Zmiana całkowicie klimatu i natury. Argentyna – kraj zieleni. Peru – kraj pustyni.

Comments are closed.