7 czerwca -wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto

Nadzieja każe nam wytrwać do końca...

Trzydzieści pięć lat temu, 7 czerwca 1986 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu bł. Zbigniew Strzałkowski przyjął święcenia prezbiteratu, a bł. Michał Tomaszek – diakonatu. Uroczystość była wspólna, ponieważ obchodzono 750 – lecie przybycia franciszkanów do Wrocławia.

Od 2016 r. na terenie Polski w tym dniu wspominamy ich jako błogosławionych w kalendarzu liturgicznym. Poza Polską datą ich wspomnienia liturgicznego jest data śmierci, czyli „narodzin dla nieba”. Rok 2021 to także 30. rocznica ich męczeńskiej śmierci, jaka miała miejsce w Pariacoto 9 sierpnia 1991 r.

Błogosławieni Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek byli ludźmi niosącymi nadzieję tam, gdzie często nikt nie docierał. Ta nadzieja miała swoje źródło nie w poleganiu na tym, co materialne, ale w Bogu – Jego obecności w Eucharystii. Dlatego także dziś, w dni poprzedzające wspomnienie błogosławionych Męczenników z Pariacoto, a także w dniu samego wspomnienia, Msza Święta jest tym, co stanowi najważniejszy punkt wspólnego przeżywania uroczyście tego dnia.

O tym, jak rozumieć nadzieję, jeszcze w czasie pracy katechetycznej w Pieńsku mówił w kazaniu do dzieci bł. Michał Tomaszek: „W nadziei wybiegamy myślami swoimi w przyszłość, do wydarzeń, które mają się dopiero spełnić i właśnie nadzieja każe nam wytrwać do końca w swoim oczekiwaniu, a kiedy wytrwamy, wówczas ogarnia nas radość (…)Msza Święta jest najważniejszą i najświętszą czynnością Kościoła, jako Ludu Bożego, którą Chrystus ustanowił w czasie Ostatniej Wieczerzy i w której daje nam Siebie samego jako pokarm dla duszy w Komunii Świętej. A ponieważ Msza Święta jest najważniejszą czynnością, to jest ona źródłem wszelkiego życia Bożego, wszystkich łask i wszystkich cnót, a więc i nadziei. A skoro nadzieja bierze swój początek w Eucharystii, to również Eucharystia nadzieję kształtuje i umacnia”(fragment Kazania bł. Michała Tomaszka „Eucharystia kształtuje moją nadzieję”, Archiwum Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto).

Zachęcamy wszystkich, aby tegoroczne wspomnienie 7 czerwca – na miarę możliwości - przeżywać właśnie na wspólnej modlitwie i, tam gdzie jest to możliwe, uczestnicząc w Eucharystii. Niech to będzie czas duchowego umocnienia, nadziei i powierzania Bogu wszystkich spraw osobistych, życiowych, wspólnotowych.
6 i 7 czerwca 2021 r. w wielu parafiach w Polsce będą miały miejsce uroczystości wprowadzenia relikwii 1 stopnia, a w Zawadzie k. Tarnowa odbędzie się XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego. Niech także te wydarzenia staną się dla Wszystkich Czcicieli i Przyjaciół Męczenników z Pariacoto źródłem radości i nadziei. W dniu liturgicznego wspomnienia, ale także w inne dni zachęcamy wszystkich do modlitwy o uproszenie łask za wstawiennictwem błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, a także o łaskę ich kanonizacji.

Kołobrzeg – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto
6 czerwca 2021 r. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kołobrzegu odbędzie się Niedziela z Męczennikami z Pariacoto. W tym dniu homilie na Mszach Świętych będzie głosił o. Piotr Paradowski OFMConv, a na Mszy Świętej o godz. 10.00 będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii do Parafii. Relikwie pozostaną już w parafii na stałe. Pozostałe Msze Święte odbędą się zgodnie z porządkiem niedzielnym w tej parafii o godz. 7.00,; 8.30; 11.30; 13.00; 19.00.

Bielsko - Biała – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto
W niedzielę 6 czerwca w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej odbędzie uroczystość wprowadzenia relikwii Męczenników z Pariacoto – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pochodzącego z Łękawicy koło Żywca. Relikwie 1 stopnia Męczenników wprowadzą uroczyście na Mszy Świętej o godz. 12.00 o. Jacek Lisowski OFMConv, misjonarz z Peru i br. Jan Hruszowiec OFMConv Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto. Pozostałe Msze Święte z homilią o. Jacka Lisowskiego odbędą się zgodnie z porządkiem niedzielnym: 7.30; 9.00; 10.30; 18.00; 19.30. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Świeradów Zdrój – 6 czerwca – Niedziela z Męczennikami z Pariacoto
W Kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii pierwszych polskich misjonarzy męczenników, franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Msze Święte z intronizacją relikwii odbędą się o godz. 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00, a kazania będzie głosił o. Marek Augustyn OFMConv. Spotkanie katechetyczne ze świadectwami o Męczennikach z Pariacoto będzie o godz. 15:00. Szczególne zaproszenie jest kierowane do byłych uczniów o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz pielgrzymów, którzy w Pariacoto nawiedzili groby Męczenników i miejsce ich śmierci .

Zawada k. Tarnowa – 6 czerwca – XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego
To już XVIII Memoriał Bł. O. Zbigniewa Strzałkowskiego, który jak co roku odbędzie się w jego rodzinnej miejscowości – Zawadzie k. Tarnowa. Celem Memoriału jest uczczenie pamięci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W biegu biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, osoby dorosłe, w różnej kondycji fizycznej. W programie jest także uroczysta Msza Święta polowa o. godz. 10. 30 o kanonizację bł. Zbigniewa, o pokój i ochronę przed terroryzmem w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Zawadzie, której będzie przewodniczył o. Marek Dubanik OFMConv, misjonarz z Boliwii i Paragwaju. O godz. 10.25 poprzedzi ją medytacja prowadzona przez uczniów szkoły im. Bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Organizatorami Memoriału są Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gmina Tarnów, a współorganizatorem „Kępa Sport”.

Kraków – 7 czerwca – Bazylika św. Franciszka z Asyżu
Mieszkańców Krakowa i okolic zapraszamy jak co roku na uroczystą Mszę Świętą ku czci błogosławionych Męczenników z Pariacoto, jaką w Bazylice Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 7 czerwca o godz. 16. 30 będzie sprawował o. Marek Dubanik OFMConv, kolega Męczenników i misjonarz pracujący przez wiele lat w Boliwii, a obecnie w Paragwaju.

Olsztyn – 7 czerwca – wprowadzenie relikwii 1 stopnia
W Olsztynie w Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w dniu liturgicznego wspomnienia Męczenników z Pariacoto na Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii 1 stopnia Męczenników z Pariacoto do parafii.

Modlitwa o uproszenie łask
za wstawiennictwem bł. Michała i bł. Zbigniewa,
Męczenników z Pariacoto

Boże, który powołałeś błogosławionych Michała i Zbigniewa, kapłanów,
do naśladowania Chrystusa za wzorem św. Franciszka z Asyżu,
i dla dobra ludu im powierzonego
umocniłeś ich Twoim Duchem aż do męczeństwa,
spraw, abyśmy za ich wstawiennictwem wzrastali w miłości do Ciebie
i w łaskawej służbie wobec najmniejszych.
Udziel nam również łaski…,o którą prosimy
za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto
i ucz nas zawsze wypełniać Twoją świętą wolę.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego
Bóg przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

7 czerwca - liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pariacoto. Piąta rocznica beatyfikacji (film)

Zapraszamy do odwiedzenia stron i kanałów poświęconych Męczennikom z Pariacoto:

www.youtube.com/MichaliZbigniew
www.krucjata.franciszkanie.pl
www.facebook.com/meczennicy.pariacoto
www.katalog.franciszkanie.pl

image_pdfimage_print

Comments are closed.