„To jest przedziwna historia, która dziś ma swój ważny finał“.

W Niedzielę Dobrego Pasterza (7 maja 2017 r.) do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostały uroczyście wprowadzone relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Na stałe zostały one umieszczone w Kaplicy Pamięci, poświęconej polskim męczennikom.

„To jest przedziwna historia, która dziś ma swój ważny finał. Jest tu już ich święty współbrat - Maksymilian Maria Kolbe. Męczennik Auschwitz był inspiracją dla powołań Michała i Zbigniewa“ – tłumaczył wiernym zebranym w światyni prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb.

Przełożony krakowskiej prowincji przypomniał ich życie i śmierć męczeńską oraz drogę na ołtarze. Zaznaczył, że nie zostaje się bohaterem będąc odważnym przez moment. „Męczeństwo nie jest piorunem spadającym z jasnego nieba, ale owocem dojrzałej wierności Ewangelii“ – przekonywał franciszkanin.

Ordynariusz krakowskich franciszkanów opowiedział zgromadzonym, jak Polonia w Belgii dostrzegła w nich orędowników u Boga w obronie przed terroryzmem.

„Jako franciszkanie uznaliśmy ten spontaniczny sygnał, jako wyzwanie i światło od Boga. Nasi Bracia - Męczennicy Peruwiańscy, którzy przed 26. laty stali się niewinnymi ofiarami terroryzmu, dzisiaj stają się patronami różańcowego ruchu modlitewnego, który odrodzi nadzieję w ludzkich sercach i staje się zarzewiem solidarności wiary“ – mówił o. Gołąb.

„Tak oto zrodziła się różańcowa krucjata modlitewna o pokój w świecie i ochronę przed terroryzmem, którą oficjalnie zainaugurowała Kapituła naszej prowincji zakonnej w Kalwarii Pacławskiej w zeszłym roku, a następnie potwierdzona została przez Ojca Świętego Franciszka“ – wyjaśnił prowincjał.

Wyższy przełożony zachęcił wszystkich ludzi dobrej woli, aby dołączyli się do tej inicjatywy modlitewnej. „Weźmijcie różaniec w ręce i razem z Maryją prośmy Boga o zwycięstwo nad terrorem w świecie“ - prosił.

„Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to 102 miejsce w Polsce, a 172 na świecie, gdzie już znajdują się relikwie pierwszego stopnia Męczenników z Peru“ – wylicza br. Jan Hruszowiec, promotor kultu Błogosławionych.

„Ponadto do dziś rozeszło się ponad 172 tys. obrazków i 32 tys. różańców z ich relikwiami II stopnia“ – dodaje zakonnik.

Więcej na temat kultu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka można przeczytać na stronie im poświęconej: www.meczennicy.franciszkanie.pl Poniżej dwie relacje telewizyjne z niedzielnego wydarzenia.

jms

---

Telewizja Trwam

TVP Bydgoszcz

 

więcej zdjęć: www.franciszkanie.pl

image_pdfimage_print

Comments are closed.