„Prawdziwy finał nie 5 grudnia, ale wtedy, kiedy my znajdziemy się w niebie”.

Już tylko pięć miesięcy pozostało do beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z Zakonu Franciszkanów. Tym razem uroczysty 5. dzień nowenny miesięcy przed tą uroczystością odbył się w Lubomierzu k. Mszany Dolnej.

Do franciszkańskiego ośrodka oazowego przyjechali na wspólną modlitwę z młodzieżą, odbywającą wakacyjne rekolekcje, oraz mieszkańcami gorczańskiej wioski prowincjał franciszkanów z Krakowa i krewni Sług Bożych (siostrzenica i siostrzeniec o. Michała Tomaszka z rodzinami oraz kuzyn o. Zbigniewa Strzałkowskiego z córkami). Byli też franciszkanie z Krakowa, Wrocławia i Uzbekistanu.

Przełożony prowincji o. Jarosław Zachariasz uświadamiał młodych ludzi, że w Lubomierzu również Słudzy Boży, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek spędzali wolny czas podczas wakacji, dojrzewając tu do świętości. Tutaj korzystali z Bożych darów. Nie tylko z piękna stworzonego świata, ale i darów, jakie Pan zostawił nam „na swoją pamiątkę”.

„Uświęcali się Jego Słowem, Jego Eucharystią, Jego sakramentami. Korzystali z „pamiątek Pana”, które i nam są dostępne. (…) Korzystanie z tych Bożych darów pozostaje w zasięgu również i naszych możliwości. Sięgajmy po nie! Mamy takie same szanse jak Zbigniew i Michał, aby stać się świętymi. Co więcej, jest to nasz obowiązek i najważniejsze w życiu zadanie – uświęcić się, znaleźć się w niebie” – przekonywał prowincjał.

Wyższy przełożony krakowskich franciszkanów dowodził, że męczeństwo Misjonarzy z Pariacoto niewiele by znaczyło, a beatyfikacja nie miałaby większego sensu, gdyby to świadectwo krwi nie pobudziło nas do własnego uświęcenia.

„Prawdziwy finał tej historii odbędzie się nie 5 grudnia, ale wtedy, kiedy my znajdziemy się w niebie” - zakończył.

Kościół Koncelebra

Tematyka tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla (19-25 lipca) będzie również nawiązywała do wydarzeń sprzed 24 lat w Pariacoto.

„Te wydarzenia skłoniły nas do wyboru tematu tegorocznego FSM-u – ‘Projekt Mesjasz – Zwycięstwo’. Chcemy mówić o życiu… wiecznym. Temat trudny, biorąc pod uwagę, że cały świat stawia na ‘tu i teraz’. Tym bardziej chcemy powiedzieć o życiu na ziemi, które ma nas prowadzić ku zwycięstwu – czyli ku życiu wiecznemu z Bogiem w niebie! O ludzkiej wędrówce i walce, w której przez małe zwycięstwa i porażki, Bóg nas prowadzi do ostatecznego zwycięstwa! W tej perspektywie innej wartości nabierają także nasze problemy, zmaganie się ze swoją słabością, podnoszenie z grzech” – mówi dyrektor FSM-u i kustosz Sanktuarium o. Piotr Reizner.

„Patrząc po ludzku - o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski - ponieśli porażkę, ich śmierć była zwycięstwem terrorystów ‘Świetlistego Szlaku’. Jak jednak na to wydarzenie, śmierć, patrzy Bóg? Jak patrzy chrześcijanin? Otóż przegrana stała się zwycięstwem!” – dodaje franciszkanin.

W sierpniu uroczystym dniem nowenny przed beatyfikacją będzie Uroczystość Wniebowzięcia NMP na zakończenie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej 15 sierpnia w południe przewodniczyć będzie ordynariusz krakowskich franciszkanów.

Obaj franciszkanie – o. Zbigniew i o. Michał zostaną wyniesieni na ołtarze w sobotę 5 grudnia w Chimbote w Peru. Z nimi również zostanie ogłoszony błogosławionym ks. Alessandro Dordi, który poniósł śmierć męczeńską w podobnym czasie (sierpień 1991 r.) na terenie tej samej diecezji.

jms

image_pdfimage_print

Comments are closed.