Ojcze, nadeszła godzina…

Noc 9 sierpnia 2019 r. zapisała się w pamięci mieszkańców Pariacoto. Tej właśnie nocy terroryści z komunistycznej organizacji „Świetlisty Szlak” zamordowali w tym andyjskim peruwiańskim miasteczku dwóch posługujących tam franciszkańskich misjonarzy: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Parafia, w której pracowali franciszkanie, obejmowała około 70 miejscowości: wiosek i osad rozsianych w górach. Do niektórych z nich można było dotrzeć jedynie na osiołku, konno lub pieszo. Franciszkanie pomagali miejscowej ludności w uporaniu się z klęska suszy, pracowali z najbiedniejszymi, rozdawali żywność, prowadzili pracę duszpasterską. Nie opuścili powierzonych sobie ludzi, mimo, że zagrożenie terrorystyczne narastało, a ataki na kapłanów i osoby pełniące funkcje publiczne, przybierały na sile.

Terroryści nocą wtargnęli na teren parafii w Pariacoto i uprowadzili franciszkanów. Siostra Berta Hernández Guerra, zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusa, która pomagała franciszkanom w pracy duszpasterskiej, nie zlękła się karabinów, przekleństw i gróźb terrorystów. Odważnie weszła do auta, w którym, terroryści zamknęli uprowadzonych i z determinacją towarzyszyła im w tych strasznych chwilach. Co więcej, kłóciła się z terrorystami, aby uwolnili więźniów!

Po 27 latach s. Berta opisała te tragiczne wydarzenia: To, co stało się 9 sierpnia 1991 roku, jest bowiem przeżyciem, które noszę mocno utrwalone w mojej świadomości, bo nie tylko byłam obecna w miejscu wydarzeń, ale także byłam ich uczestniczką.

Ostatnie chwile błogosławionych przywodzą na myśl ostatnie chwile Jezusa. Franciszkanie idąc śladami swojego Mistrza z Nazaretu – oddali życie za to czym żyli: wiarę w Boga, miłość do Niego i ludzi. Postawa siostry Bert przywodzi na myśl postawę św. Weroniki, która nie zważając na żołnierzy, przedarła się przez tłum i straż do Jezusa dźwigającego krzyż, by otrzeć Mu twarz.

Odwaga siostry Berty zadziwia, zwłaszcza dziś, gdy znamy plan terrorystów i wiemy, że ich celem było zamordowanie franciszkanów. Od wielu lat siostra Berta Hernández Guerra daje świadectwo o wydarzeniach z nocy 9 sierpnia 1991 r. i męczeńskiej śmierci bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Świadectwo s. Berty to 40 stron trzymającej w napięciu opowieści o odwadze, wierze i zaufaniu Bogu w najtrudniejszych chwilach życia.

5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru) zostali beatyfikowani, wraz z ks. Aleksandrem Dordi, misjonarzem także zamordowanym przez terrorystów. Każdego dnia wiele osób modli się za ich przyczyną o wstawiennictwo u Boga. Pod ich patronatem franciszkanie zainicjowali również Krucjatę różańcową w obronie przeciwko terroryzmowi. W Peru zagrożenie ze strony terrorystów minęło, a ludzie cieszą się spokojem. Skoro bł. Zbigniew i bł. Michał nie dali się zastraszyć terrorystom i stali się posłańcami pokoju aż do męczeństwa, to znaczy, że będą także – w tajemnicy świętych obcowania – wstawiać się za ludźmi i bronić ich przed skutkami narastającej fali terroryzmu” – twierdzą franciszkanie.

Fragment z książki:

Wyszliśmy z pokoju pod strażą senderystów. Idąc z powrotem na dół, do wyjścia, usiłowałam tłumaczyć im: „Skoro tu jesteśmy, to skorzystajmy z tego i porozmawiajmy. To dobra okazja. Jesteście przecież ludźmi dialogu”. „Przyjdzie na to czas” – to jedyne, co usłyszałam w odpowiedzi. Pytałam: „Czego żądacie? My trudzimy się z najbiedniejszymi, z tymi, którzy cierpią największy niedostatek. Po to tu jesteśmy”. Cumpas jednak cały czas powtarzali, że będzie czas na rozmowę, że to od nich zależy, co będzie. Szybko znaleźliśmy się przy drzwiach wyjściowych. Ojca Michała już tam nie zastaliśmy. Zapytałam o niego terrorystów, a oni odpowiedzieli mi, że pod naszą nieobecność zabrali go. Zezłościłam się i skarciłam ich, że nie wolno im było tego robić…

s. Berta Hernández Guerra, Ojcze nadeszła godzina. Michał i Zbigniew, męczennicy i błogosławieni, świadkowie Ewangelii, Wydawnictwo Rafael, Kraków 2019, stron 40.

Publikacja obecnie jest dostępna w dwóch językach: polskim i hiszpańskim. W przygotowaniu wersja w języku angielskim.

Wszelkie informacje, zamówienia, pod adresem:
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
bł. Michała Tomaszka
i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego
ul. Hetmana Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków; tel. +48 12 42 86 111

image_pdfimage_print

Comments are closed.