Lima: dziękczynienie za Męczenników w katedrze.

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się dziękczynna msza święta za beatyfikację pierwszych Męczenników Kościoła peruwiańskiego oraz wprowadzenie ich relikwii do limeńskiej katedry.

Mszy świętej przewodniczył  kard. Juan Luis Cipriani Thorne, arcybiskup Limy. W homilii nawiązującej do przeżywanej uroczystości kardynał wspomniał również, że od Męczenników z Peru możemy uczyć się odwagi w wyznawaniu wiary oraz wierności w podejmowaniu codziennego życia chrześcijańskiego.

Obecni na liturgii Minister Generalny o. Marco Tasca oraz o. Jarosław Zachariasz wręczyli kardynałowi przyniesioną w darach ikonę Męczenników z Pariacoto, taką samą, jaką otrzymał podczas uroczystości beatyfikacyjnej kardynał Angelo Amato.

Na zakończenie mszy świętej odmówiono wspólnie modlitwę dziękczynną za dar wyniesienia na ołtarze o. Michała, o. Zbigniewa i ks. Alessandra, po której odśpiewano uroczyście hymn beatyfikacji.  Po liturgii wierni mogli ponownie uczcić nowych błogosławionych przez ucałowanie ich relikwii.

Na dziękczynieniu w katedrze limeńskiej zgromadziło się wielu wiernych w tym pielgrzymi z Polski, rodziny błogosławionych oraz przedstawiciele władz polskich w Peru: Ambasador RP Izabela Matusz oraz Konsul RP Konrad Kiedrzyński.

Msza dziękczynna w katedrze w Limie była kolejną stacją w świętowaniu wydarzenia pełnego radości, jakim była 5 grudnia beatyfikacja trzech męczenników, którzy zginęli w Peru: o. Michała Tomaszka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandra Dordiego.

Agnieszka Kozłowska

image_pdfimage_print

Comments are closed.