28. FSM z Męczennikami z Peru

Zapraszamy na 28. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Temat tegorocznego Spotkania: „Projekt Mesjasz – ZWYCIĘSTWO” jest ściśle związany z wydarzeniami z 9 sierpnia 1991 r. Wtedy to w dalekim Peru, w pobliżu miejscowości Pariacoto, zostali zamordowani nasi dwaj współbracia - polscy franciszkanie o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski.

Patrząc po ludzku – ponieśli porażkę, ich śmierć była zwycięstwem terrorystów „Świetlistego Szlaku”. Jak jednak na to wydarzenie, śmierć patrzy Bóg? Jak patrzy chrześcijanin? Otóż przegrana stała się ZWYCIĘSTWEM! Zaledwie po 24 latach radujemy się z beatyfikacji naszych Współbraci, która będzie miała miejsce w grudniu br.

Te wydarzenia skłoniły nas do wyboru tematu tegorocznego FSMu. Chcemy mówić o Życiu… wiecznym. Temat trudny, biorąc pod uwagę, że cały świat stawia na „tu i teraz”. Tym bardziej chcemy powiedzieć o życiu na ziemi, które ma nas prowadzić ku ZWYCIĘSTWIE – czyli ku Życiu wiecznemu z Bogiem w Niebie! O ludzkiej wędrówce i walce, w której przez małe zwycięstwa i porażki, Bóg nas prowadzi do ostatecznego ZWYCIĘSTWA! W tej perspektywie innej wartości nabierają także nasze problemy, zmaganie się ze swoją słabością, podnoszenie z grzechu…

plakat_28_FSM_2015

Kto w tym roku zagości na FSM? Jak zwykle – szykują się niespodzianki – ale część gości już oficjalnie potwierdziła swoją obecność. Oto niektórzy z nich:

 • Anna Golędzinowska – nawrócona polska modelka, aktorka, prezenterka telewizyjna, autorka książek „Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki” oraz „Z ciemności do światła”.
 • Maria Stepan - reporterka Wiadomości TVP, znana z relacji z „Euro-Majdanu” w Kijowie i ze swojej miłości do słowiańskiego wschodu i do… Boga!
 • Patrycja Hurlak – najczęściej mówią o niej „nawrócona wiedźma”, polska aktorka, znana chociażby z seriali „M jak miłość”, „Klan”, „Na Wspólnej”, „Blondynka”.
 • Adam Woronowicz – polski aktor, prywatnie kochający mąż i tata. Ostatnio bardzo często widoczny na ekranach – chyba nie trzeba przedstawiać. Gościł już u nas w 2011 r.
 • Dariusz Kowalski - polski aktor filmowy, zyskał popularność dzięki serialowi telewizyjnemu Plebania, w którym grał rolę Janusza Tracza.
 • Krzysztof Ziemiec - dziennikarz radiowy i telewizyjny. Przez widzów postrzegany jako jeden z najbardziej wiarygodnych i obiektywnych dziennikarzy. Dwukrotnie nagrodzony „Telekamerą”. Zdobywca „Wiktora”. Obecnie związany z TVP1 i „Wiadomościami”, wcześniej m.in. z „Panoramą” w TVP2, TV Puls i TVN24. Twórca programów publicystycznych m.in. „Niepokonani” (który otrzymał Grand Prix w konkursie „Oczy szeroko otwarte”) czy „Mam inne zdanie”. W 2011 r. wyróżniony wraz z Twórcami filmu „JP2 - szukałem Was” „Totusem medialnym”. W 2012 r. nagrodzony Orderem Ecce Homo. Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci.
 • Adam Szewczyk - gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, mąż Magdy Anioł.
 • Piotr Żyłka - chrześcijański dziennikarz, publicysta, grafik komputerowy. Publicysta portalu DEON.pl. Pracuje w Wydawnictwie WAM. Stworzył i prowadzi „Projekt faceBóg” oraz polski profil papieża Franciszka.
 • Piotr Kowalczyk - znany jako „TAU” i „Medium” – polski raper, wokalista, beatboxer i producent muzyczny. Inicjator i uczestnik akcji ewangelizacyjnych „Wspólny Mianownik”.
 • Maciej Sikorski – tak mówi o sobie: „Byłem uzależniony od narkotyków… Byłem zanurzony w New Age po uszy. Była astrologia, numerologia, Ananda Marga, był buddyzm diamentowej drogi, joga, mnóstwo praktyk oddechowych, była huna. Można powiedzieć, że dotknąłem wszystkiego. Niełatwo było wyjść z tego stanu, nie jest też łatwo mówić o tym , że to Bóg zmienił moje życie. Ale nigdy nie odmawiam dawania świadectwa”. W tym roku jego multimedialne świadectwo na FSM!
 • Łukasz Nowicki – krakowski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny.
 • Małgorzata i Marek Nowiccy – Marek jest nam znany z pracy w „Faktach TVN”, razem ze swoją żoną Gosią prowadzą na FSMie modlitwę wstawienniczą. Podczas 2 ostatnich spotkań mogliśmy również oglądać ich filmy poświęcone Odnowie w Duchu Świętym w Polsce.
 • Małgorzata i Tomasz Terlikowscy – wraz z 5 dzieciaków to już stali goście FSMu, dziennikarze i publicyści m. in. Frondy i Telewizji Republika – cóż tu pisać, znamy ich doskonale!
 • Wodzirej Wojciech Salamon – Agencja Artystyczna Twój Wodzirej – to dzięki niemu poznajemy się już od pierwszych godzin Spotkania, tracimy zbędne kalorie, uczymy tańczyć i doskonale się bawić. Będą z nami również osoby duchowne (poza nami – franciszkanami - oczywiście):
 • Ks. Bp Stanisław Jamrozek – Biskup pomocniczy Archidiecezji przemyskiej, wielki przyjaciel ludzi młodych i… Kalwarii Pacławskiej.
 • Ks. Dariusz Oko – chyba jeden z najlepszych znawców ideologii Gender, teolog, filozof oraz wykładowca Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i publicysta.
 • Ks. Jan Kaczkowski – on wie, co to znaczy Zwycięstwo – nieustanie toczy wygrany bój z chorobą nowotworową. Doktor teologii moralnej, bioetyk, twórca puckiego hospicjum, człowiek który uczył lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami o umieraniu. Teraz sam walczy ze śmiertelną chorobą - glejakiem mózgu. Z właściwym sobie poczuciem humoru opowiada o tej walce w książkach "Szału nie ma, jest rak" oraz właśnie wydanej „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”.
 • Ks. Mariusz Mik – polski kapłan związany z Odnową w Duchu Świętym, inicjatora akcji „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie, człowiek pełen… Bożej mocy.
 • Ks. Jakub Bartczak - niegdyś znany jako „Mane", członek hip-hopowych ekip z Wrocławia, prawdopodobnie najlepszy raper wśród polskich księży i jedyny ksiądz wśród polskich raperów.
 • O. Piotr Koźlak CsCR – Redemptorysta, dyrektor wydawnictwa „Homo Dei”, pisarz.
 • Każdy FSM to także muzyka. W tym roku mamy dla Was następujące inicjatywy:
 • Gabriela Gąsior & HolyNoiz , Bęsiu & DJ Yonas, Fioretti, Forte, Michał Król, świadectwo i koncert „Wyrwani z niewoli”, Propaganda Dei, raper TAU, przedstawienie „Znak Pokoju”.

No i na koniec… kino pod chmurką – ufamy, że podczas wieczornych pokazów każdy znajdzie coś dla siebie. A będziemy mogli zobaczyć następujące obrazy: „Doonby. Każdy jest kimś!”, „God's Not Dead”, „Karolina”, „Mary's Land”, „Miłość z neta”.

Oczywiście – nie zabraknie „stałych punktów” – codzienna Eucharystii, nabożeństw, czasu uwielbienia, możliwość stałej adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy wstawienniczej.

o. Piotr Reizner – szef FSM
za: http://www.projektmesjasz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=661:28fsm-info&catid=124:28fsm-news&Itemid=948

więcej o spotkaniu na oficjalnej stronie wydarzenia

image_pdfimage_print

Comments are closed.