Homilia bł. Zbigniewa – nowe odkrycie

Wydawałoby się, że o bł. Męczennikach z Pariacoto napisano już wiele książek, że nakręcono wiele filmów. Tymczasem, po 35 latach, możemy wsłuchać się w głos bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i posłuchać homilii, którą wygłosił w czasie Mszy Świętej ślubnej Bożeny i Marka.

Nagranie zostało wykonane 19 października 1985 r. podczas Mszy Świętej ślubnej w Porębie Radlnej. Bł. Zbigniew Strzałkowski wtedy wygłosił homilię, którą dziś, dzięki uprzejmości ówczesnych nowożeńców, możemy usłyszeć. Bł. Zbigniew, czystym, mocnym głosem, mówi nowożeńcom, że odtąd stają się nową rodziną. Zachęca ich do budowania życia na Chrystusie, ponieważ tylko taki fundament daje „gwarancję”, że miłość między nimi nie ustanie. Odtąd nie ma Ciebie Bożeno – mówi bł. Zbigniew do nowożeńców – nie ma Ciebie Marku. Nie możecie iść oddzielnymi drogami, spotykając się od czasu do czasu. Chroniła was troska rodzicielska. Odtąd będziecie sami. Wy będziecie! Nowa rodzina. Bł. Zbigniew widzi małżeństwo jako misję, do której podjęcia Bóg daje łaskę. W kazaniu pojawia się także wątek patriotyczny – bł. Zbigniew prosi nowożeńców, aby w swoim życiu i w wychowaniu przyszłego potomstwa, kierowali się zasadą „Bóg i Ojczyzna”.

O tym, że Ojczyzna była dla bł. Zbigniewa bardzo ważna, świadczą późniejsze listy pisane z Peru do Rodziców i Braci. Bł. Zbigniew często pyta w nich o to, co dzieje się w kraju, ze wzruszeniem reaguje na wiadomość, że orzeł w godle Polski odzyskał koronę. Prosi o to, aby bliscy pisali mu o tym, co w Polsce się dzieje.
Homilia bł. Zbigniewa z Poręby Radlnej jest dostępna na kanale You Tube poświęconym Męczennikom z Pariacoto (MichaliZbigniew). Na tym kanale dostępna jest także kazanie wygłoszone przez bł. Zbigniewa na Mszy Świętej prymicyjnej o. Jerzego Brusiło OFMConv 5 czerwca 1988 r. Jego fragment stał się tekstem liturgicznym w Godzinie Czytań na 7 czerwca, czyli we wspomnienie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Zachęcamy do posłuchania homilii i kazania, a także do subskrybowania kanału, na którym będą pojawiać się dawniejsze, ale też nowe materiały dotyczące Męczenników z Pariacoto.

Jednocześnie prosimy o kontakt osoby posiadające materiały dotyczące błogosławionych Męczenników z Pariacoto z Biurem Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych:

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
ul. Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków
Tel. 12 42 86 111
e-mail: biuro.meczennicy@franciszkanie.pl

Homilia wygłoszona przez bł. Zbigniewa Strzałkowskiego w czasie Mszy Świętej ślubnej w Porębie Radlnej 19.10.1985 r.

Kazanie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego wygłoszonego w czasie Mszy Świętej prymicyjnej o. Jerzego Brusiły w Legnicy 05.06.1988 r.

image_pdfimage_print

Comments are closed.