Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 150 (Bazylika Katedralna w Kielcach – otwarcie wystawy o Męczennikach z Pariacoto)

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 150 (Bazylika Katedralna w Kielcach – otwarcie wystawy o Męczennikach z Pariacoto)

brat Jan mówcamale

28 sierpnia 2023 r. na dziedzińcu Bazyliki Katedralnej w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Męczennicy z Pariacoto. Pomoc rozwojowa w duchu chrześcijańskim”. Wystawa powstała na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Andrzeja Kalety.

Ekspozycja, złożona z 9 plansz, przedstawia życie błogosławionych Zbigniewa i Michała, ich działalność misyjną w Peru oraz wspomina postać św. Maksymiliana Kolbego, który stanowił wzór cnót i wartości chrześcijańskich dla męczenników, a jego postawa była dla nich inspiracją do wstąpienia do zakonu franciszkanów.

Biskup Andrzej Kaleta podczas przemówienia na placu Bazyliki Katedralnej podkreślił, iż każdy misjonarz, który wyjeżdża z Polski, aby głosić Ewangelię, aby podjąć współpracę z tamtejszymi ludźmi i nieść pomoc, staje się ambasadorem swojego kraju.

Ci, których chcemy uczcić przez przygotowaną wystawę, takimi ambasadorami byli. Myślę, że oni poprzez to, że są ogłoszeni błogosławionymi, nie przestali być najlepszymi ambasadorami Polski, ambasadorami tych wartości, które wyrastają z naszego narodu – dodał biskup pomocniczy.

Następnie głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który powiedział, iż posługa męczenników z jednej strony polegała na niesieniu Słowa Bożego, a z drugiej strony miała też bardzo ludzki wymiar – edukacyjny, zdrowotny, społeczny.

Byli tymi, którzy mogąc uciec przed terrorystami, nie zrobili tego – zaznaczył wiceminister. To jest też ogromne przesłanie dla nas wszystkich, na dziś i na przyszłość, że niezależnie od warunków, w jakich się znajdujemy, te wartości, które prezentujemy musimy nadal prezentować, przy nich trwać i zawsze być gotowym do tego, by w ich obronie stanąć – dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Brat Jan Hruszowiec OFMConv, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto przypomniał o Krucjacie Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem, której patronami są błogosławieni Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Terroryzm to nie tylko to, co widzimy w telewizji, co się dzieje na wschodzie, gdyż coraz więcej – także wśród nas – różnych aktów terroryzmu, przemocy, nienawiści w domu, rodzinie, pracy, dlatego oni przychodzą z darem pokoju i pojednania – tłumaczył br. Jan Hruszowiec OFMConv. Pokazują, że warto być wytrwałymi i wiernymi do końca – dodał promotor kultu.

Na otwarciu wystawy byli obecni również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedzialni za powstanie wystawy – Sławomir Kowalski, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz Barbara Sośnicka, Radca-Minister, Naczelnik Wydziału Polonii i Polaków za Granicą.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 150 (Bazylika Katedralna w Kielcach – otwarcie wystawy o Męczennikach z Pariacoto):