Chimbote: wigiilijne czuwanie przed beatyfikacją

W przeddzień wyniesienia na ołtarze Męczenników z Peru - o. Michała Tomaszka, o.Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Alessandro Dordi, na czuwaniu w katedrze w Chimbote zgromadziły się setki wiernych czekających na beatyfikację pierwszych misjonarzy -męczenników.

Przed Eucharystią zgromadzeni z wielkim entuzjazmem powitali kardynała Angelo Amato, który będzie reprezentował Ojca Świętego podczas uroczystości beatyfikacyjnej.

Mszy świętej przewodniczył biskup z Ayacucho - miejsca, które w szczególny sposób odczuło przemoc Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Na modlitwie zgromadziło się nie tylko mnóstwo wiernych, ale również wielu kapłanów, którzy przybyli na beatyfikację Męczenników z Peru z różnych stron świata. We mszy świętej uczestniczył Generał Zakonu Franciszkanów, o. Marco Tasca oraz wielu braci franciszkanów z różnych krajów, w tym wielu z Polski, którzy przyjechali wraz z grupami pielgrzymimi.

Podczas okolicznościowej homilii biskup przywitał osobiście obecne na mszy świętej rodziny przyszłych błogosławionych i wręczył ich przedstawicielom prezenty. Wspomniał także o o. Jarosławie Wysoczańskim, który był przełożonym o. Michała i o. Zbigniewa w Pariacoto. Nie zginął, ponieważ w czasie, gdy senderyści zamordowali Ojców, przebywał na wakacjach.

O. Jarosław poprowadził modlitwę podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, która miała miejsce po mszy świętej. Uroczystości w katedrze upiększał śpiew chóru beatyfikacyjnego, przygotowującego się do tego wielkiego wydarzenia już od kilku miesięcy.

Ponieważ beatyfikacja franciszkanów jest tu dla wszystkim powodem do wielkiej radości i świętowania, po części modlitewnej na placu przed katedrą rozpoczęły się koncerty i występy artystyczne, które trwały do późnych godzin nocnych.

Całe Chimbote udekorowane jest flagami Polski, Włoch i Peru na cześć Męczenników. Na przystankach i budynkach można zobaczyć plakaty i bilboardy z wizerunkami przyszłych błogosławionych i informacjami o uroczystościach. Przez te większe i drobne inicjatywy widać, że to miasto czeka już na beatyfikację. Czekamy również my.

Z Chimbote AK

[Not a valid template]

image_pdfimage_print

Comments are closed.