Chimbote: Męczennicy z Pariacoto wyniesieni na ołtarze

5 grudnia o godzinie 10:00 czasu miejscowego, podczas uroczystej mszy świętej o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski i ks. Alessandro Dordi zostali beatyfikowani. Mamy nowych błogosławionych, pierwszych misjonarzy męczenników!

Mszy świętej przewodniczył Reprezentant Ojca Świętego kard. Angelo Amato. Odczytując dekret beatyfikacyjny oficjalnie dołączył misjonarzy męczenników do grona błogosławionych. W kazaniu kardynał powiedział: „Nasi męczennicy  mówili językiem miłości. Pochodzili z dalekich krajów i mówili innymi językami. Przybywając do Peru, nauczyli się nowego języka, ale przede wszystkim mówili językiem miłości. Ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości. Miłość zwycięża nienawiść i znosi zemstę. Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały.” (Przeczytaj pełny tekst kazania)

Po odczytaniu dekretu, będącego sednem obrzędu beatyfikacji, do ołtarza przyniesiono relikwie męczenników. Procesji z relikwiami przewodniczył o. Jarosław Wysoczański, który był przełożonym misji w Pariacoto i pracował tam z o. Michałem i o. Zbigniewem.

Podczas procesji z darami do ołtarza przyniesiono ikonę Męczenników z Pariacoto (autorstwa p. Bogusława Onsowicza), przywiezioną z Polski. Następnie Generał Zakonu Franciszkanów o. Marco Tasca razem z Prowincjałem krakowskiej Prowincji przekazali ją kardynałowi Angelo Amato jako dar od franciszkańskiej rodziny zakonnej.

O. Marco Tasca na zakończenie uroczystości dziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi, kardynałowi Amato, a także emerytowanemu biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, obecnemu na mszy świętej beatyfikacyjnej: „Dziękuję biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, który wspólnie z Ministrem Generalnym Zakonu Franciszkanów przed 24 laty podjął pierwsze kroki zmierzające do przygotowania dzisiejszej uroczystości. Dziś, obecny tu z nami, cieszy się owocami podjętej wówczas decyzji, a o. Lanfranco zmarł 9 miesięcy temu, wiedząc już o podpisaniu przez Ojca Świętego dekretu  o Męczeństwie naszych braci.”

Uroczystości odbyły się w atmosferze dziękczynienia i radości. Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia zadbali o wszystkie szczegóły, dzięki czemu uroczystość, w której uczestniczyło ponad 20 000 osób mogła odbyć się bez problemów. Na mszę świętą przybyło bardzo wielu kapłanów, ich liczba przekraczała nawet ilość, której się spodziewano.

Całość wydarzenia animowali wolontariusze, chór, orkiestra oraz zespół, który z wielką radością wykonywali pieśni podczas liturgii. Nie zabrakło oczywiście radosnego odśpiewania hymnu beatyfikacyjnego „Testigos de la Esperanza”, w który włączyli się wszyscy uczestnicy uroczystości.

6 grudnia w Pariacoto odbędą się uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji Męczenników, którzy pracowali w tym miejscu.

Agnieszka Kozłowska

image_pdfimage_print

Comments are closed.