Bielsko-Biała: „Ojciec Michał i jego współbrat Zbigniew są perłą Kościoła”

„Błogosławiony Ojciec Michał i jego współbrat Zbigniew są perłą Kościoła i zarazem darem dla Kościoła” – mówił bp Piotr Greger podczas mszy św., otwierającej Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej.

Tegoroczna uroczystość na Podbeskidziu była dziękczynieniem za niedawną beatyfikację pierwszych polskich misjonarzy-męczenników. O. Michał Tomaszek urodził się bowiem i wychował na terenie obecnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Kaznodzieja wskazywał, że błogosławieni franciszkanie są „wzorem umiłowania Boga, przykładem gorliwości w służbie wobec drugiego człowieka, a także dowodem potwierdzającym, że miłość była i jest silniejsza od śmierci”.

Ksiądz biskup zachęcał wiernych do stawiania sobie pytań dotyczących przyszłości i szukania na nie odpowiedzi. „Wszyscy, tak jak męczennicy z Peru jesteśmy narzędziami w ręku Pana. Dlatego trzeba nam ciągle pytać w ciszy własnego sumienia o to, na jakich fundamentach budujemy naszą przyszłość, jaka jest nasza misja w tym świecie?” – mówił.

„Mamy być, tak jak ojciec Michał i jego współbrat, znakiem obecności Chrystusa w świecie! To jest nasze powołanie, taka jest miara naszego chrześcijańskiego życia” – przekonywał i przyzywał ich wstawiennictwa.

Obecny na Eucharystii wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli męczennicy, przekazał do bielskiej katedry relikwie ich rodaka, który – jak przypomniał – „bardzo kochał swą rodzimą ziemię”.

„Teraz w tej małej cząstce siebie wraca do swojej ojczyzny” – podkreślił prowincjał o. Jarosław Zachariasz.

Do Bielska-Białej na msze św. przyjechali nie tylko franciszkanie z Małopolski i Żywiecczyzny, ale również rodzeństwo i krewni bł. Michała oraz ... muzycy z Peru.

Enrique Mesias z zespołem Kargaligera dali specjalny koncert w kościele pw. św. Maksymiliana, podczas którego wykonali m.in. w języku hiszpańskim hymn beatyfikacyjny, który sami skomponowali.

Peruwiańczycy zagrają i zaśpiewają jeszcze w Rychwałdzie (7 stycznia), w Łękawicy (9 stycznia), we Wrocławiu (10 stycznia), w Chęcinach (14 stycznia), w Horyńcu-Zdroju (15 stycznia), w Sanoku (16 stycznia), w Jaśle (17 stycznia), w Radomsku (18 stycznia), w Głogówku (22 stycznia), w Pieńsku (23 stycznia) i w Legnicy (24 stycznia).

Enrique Mesías jest kompozytorem i wykonawcą wielu utworów o tematyce chrześcijańskiej. Dotąd występował poza Ameryką Łacińska również w Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Szwajcarii. Uzyskał rozgłos dzięki płytom: „El Mar” (2005), „La Vizcachita Anita” (2010; dla dzieci) i „Mesías” (2013).

jms

foto: jms/pgrz

Obraz 2068 Obraz 2073 Obraz 2074 Obraz 2075 Obraz 2076 Obraz 2080 Obraz 2084 Obraz 2085 Obraz 2086 Obraz 2092 Obraz 2094 Obraz 2108 Obraz 2110 Obraz 2111 Obraz 2112 Obraz 2123 Obraz 2135 Obraz 2143

image_pdfimage_print

Comments are closed.