24 marca 2020 – Dzień Misjonarzy Męczenników

Rozpoczęliśmy już pracę w Pariacoto. Najważniejsze prace w budynku już zrobione i powoli życie parafii będzie nabierało szybszego tętna, chociaż wiadomo, że trwałe efekty pracy duszpasterskiej przychodzą po wielu pokoleniach. – tak pisał bł. Zbigniew Strzałkowski o początkach pracy misyjnej w Pariacoto (List do Rodziców, Lima 08.09.1989). Dziś, choć od męczeńskiej śmierci bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego mija 29 lat, w Pariacoto tętni życie parafialne. Nadal pracują tam franciszkanie, którzy mają również placówki misyjne w Limie i Chimbote.

Dzień Misjonarzy Męczenników powstał z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Od 1993 r. obchodzony jest w dniu 24 marca, w rocznicę zamordowania abp. Oskara Romero. W tym dniu Kościół wspomina wszystkich misjonarzy, którzy zostali zamordowani i oddali życie pełniąc powierzone im zadania.

Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie i poście w intencji tych, którzy nadal pracują na misjach, głosząc Słowo Boże i pomagając ludziom. Wielu z nich jest narażonych na niebezpieczeństwa związane z sytuacją polityczną, w krajach gdzie posługują, zagrożonych terroryzmem. Wielu na różnych kontynentach zmaga się z trudnościami materialnymi. Powierzajmy ich Bogu przez wstawiennictwo bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy męczenników.

image_pdfimage_print

Comments are closed.